10 pytań rekrutacyjnych po angielsku, które warto znać

Przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku? A może czeka Cię praca w angielskojęzycznej firmie? Największe znaczenie w przygotowaniach do rozmowy odgrywają ćwiczenia. A ćwiczyć możesz poprzez przewidywanie pytań i udzielanie na nie odpowiedzi. Zyskasz wówczas więcej pewności siebie, co pozwoli Ci lepiej się zaprezentować.

Niemal pewne jest, że podczas rozmowy pojawi się zaskakujące pytanie, które trudno przewidzieć (ale dzięki paru wskazówkom można nie dać po sobie poznać, że wytrąciło nas z równowagi). Na szczęście, jest także cały szereg pytań, które łatwo przewidzieć. Podpowiadamy, jakie to, i jak im podołać.

  1. Proszę powiedzieć coś o sobie

Tak zwykle się zaczyna. Odpowiedź powinna zawierać kwestie o umiejętnościach, mocnych stronach, najciekawszych wątkach z dotychczasowego przebiegu kariery. Nie powinna uwzględniać zainteresowań czy wspomnień z dzieciństwa. Krótko, zwięźle i na temat. Czas: 1-1,5 minuty.

  1. Powody, dla których chcesz tę pracę

Pokaż, co sprawia, że ta praca jest dla Ciebie atrakcyjna. Czy jest to podejście do klienta, rosnąca sprzedaż produktów, ekspansja na światowe rynki, a może jakość komunikowania się? Skoncentruj się szczególnie na tym, co będzie w zakresie Twoich obowiązków. Nie wspominaj w tym miejscu ani o pensji, ani o benefitach.

  1. Historia Twojej pracy – dlaczego decydujesz się na zmianę pracodawcy

Wskazana ostrożność. Nie narzekaj, nie wytykaj błędów byłemu przełożonemu i pracownikom. Jednocześnie mów prawdę. Wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne. Celne argumenty to szukanie nowych wyzwań (przygotuj się na rozmowę o tych wyzwaniach), nowych dróg rozwoju, niepewna sytuacja finansowa dotychczasowego pracodawcy (porusz ten wątek tylko wówczas, jeśli to prawda bądź jest to ogólnie znana wiadomość), zmiana miejsca zamieszkania bądź zmiana siedziby firmy, praca na stanowisku, które lepiej uwypukli Twoje mocne strony.

  1. Co sprawia, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?

Pokaż, co jest w Tobie wyjątkowego, jaki drzemie w Tobie potencjał, jak możesz go wykorzystać dla dobra firmy.

  1. Grupa pytań „Proszę opowiedzieć o…”

Jak udało Ci się poradzić z trudną sytuacją?

Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?

Co poczytujesz za sukces?

Jakie błędy zdarzyło Ci się popełnić i w jaki sposób udało Ci się je naprawić?

Jak poradziłeś sobie z kilkoma zadaniami naraz?

Przywołaj zdarzenie, w którym objawił się Twój talent przywódczy?

Jeśli masz inne zdanie niż szef – jak się zachowujesz?

Wymień Twoje mocne i słabe strony, największe wyzwania?

Twoja odpowiedź powinna przyjąć formę ciekawej i wartkiej opowieści, w której uwzględnisz Twoje największe atuty, przywołasz konkretne przykłady ich zastosowań. Dobre wrażenie wywołasz, posługując się liczbami, np. poprawiłem wyniki sprzedaży o 15 proc. w ciągu 3 miesięcy, ograniczyłem czas reakcji na zapytanie klientów o 1/4, podpisałem 4 kontrakty w miesiącu, itp. Pamiętaj, że głównym celem, jaki Ci przyświeca, jest przekonanie rekrutera, że górujesz nad konkurencją.

  1. Co wiesz na temat firmy

Dobre przygotowanie do spotkania wymaga przyswojenia informacji o firmie, konkurencji, rynku. Zaprezentuj się w roli profesjonalisty, przekonaj pracodawcę, że traktujesz pracę poważnie – angażujesz się w wykonywanie obowiązków.

  1. Cele i rozwiązywanie problemów

Możesz oczekiwać także pytań typu:

Gdzie widzisz się za 5 lat?

Jakie są Twoje cele związane z karierą?

Jak widzisz siebie w firmie za 3-4 miesiące?

Udzielając odpowiedzi, koncentruj się na celach, jakie sobie stawiasz i sposobach ich osiągania. Przygotuj się na dodatkowe pytania badające, jak radzisz sobie z pojawieniem się problemów, np. co zrobisz, jeśli coś nie pójdzie po Twojej myśli. Pierwsze dni czy też pierwszy kwartał w nowej pracy to nauka stylu jej funkcjonowania, współpracy z nowymi osobami i wspólnego mierzenia się z wyzwaniami.

  1. Motywacja

Co jest dla Ciebie aktualnie najistotniejsze?

Czego oczekujesz od firmy?

Czego oczekujesz na polu zawodowym?

Tu mamy cele łączone z motywacją – kluczowe jest słowo „dlaczego” – dlaczego ta praca jest dla Ciebie, dlaczego liczysz, że osiągniesz z nią sukces i dlaczego to właśnie tu zrealizujesz swoje cele zawodowe.

  1. Detale – specyfika pracy

Jakiego wynagrodzenia poszukujesz/oczekujesz?

Czy jesteś mobilny/jesteś gotowy do przemieszczania się?

Jak wygląda Twoja dyspozycyjność?

Jak wygląda Twój idealny dzień pracy?

To jest dobry moment, by rozmawiać o wymaganiach i oczekiwaniach związanych ze stanowiskiem – wzajemnych. Najwięcej emocji wzbudza kwestia wynagrodzenia – jak określić jego wartość, by zadowolić i siebie, i pracodawcę. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, jak rynek wycenia nasze kompetencje.

  1. Pytania zamykające

Czy ma Pan/Pani dodatkowe pytania?

Czy jest coś, o co powinienem zapytać, a nie zrobiłem tego?

Proszę powiedzieć parę słów na temat przebiegu naszej rozmowy.

W tej części rozmowy inicjatywę może przejąć kandydat i warto z tej okazji skorzystać. Pytajmy o pracę – o jej specyfikę, o kulturę organizacji, wartości, oczekiwania, plany – ale nie o wynagrodzenia i benefity…

Pamiętaj na koniec o tym, że jeśli spotkanie odbywa się po angielsku, nie schodź z tej ścieżki i nie posiłkuj się językiem polskim. Przypomnij sobie dla pewności parę nieoczywistych angielskich zwrotów. Jeśli zastosujesz porady z powyższej „10”, zwiększysz szansę na osiągnięcie przewagi nad innymi kandydatami.

Na podstawie: speakconfidentenglish.com