PLASTPOL 2017 silny liderami branży

KOSTKA PLASTPOL 415x460 PLASTPOL 2017 silny liderami branży

O dobrej kondycji nie tylko krajowych, ale i światowych firm przetwórstwa tworzyw sztucznych można było się przekonać podczas międzynarodowych targów Plastpol, które 26 maja zakończyły się w Kielcach. 

Branża pozytywnie podsumowała miniony rok. Bilans targów to 806 firm z 36 krajów świata i 18 900 zwiedzających w ciągu 4 targowych dni. Wystawa była większa pod względem powierzchni niż w roku ubiegłym, zajmując 34 000 m. kw. Nie mogło nas tam zabraknąć – na stoisku B-5 InfoPraca.pl pokazywała swoje rekrutacyjne możliwości.

Na największej wystawie branży w Polsce i jednym z uznanych wydarzeń tego sektora w Europie zaprezentowali się liderzy polskiego rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych i recyklingu. Ponad 50 proc. wystawców stanowili reprezentanci zagranicznych przedsiębiorstw, m.in. z: Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Holandii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Izraela, Portugalii, Szwecji, Turcji, Rosji, USA, Słowacji, Węgier, Egiptu, Japonii, Chiny czy Malezji. Najliczniejszą reprezentację stanowiły tradycyjnie firmy z Niemiec i Włoch. Znaczna grupa prezentowała możliwości branży tureckiej i chińskiej.

Ceniona wystawa o europejskiej randze

Plastpol 2017 umocnił swą rolę wiodącego miejsca spotkań branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wystawcy między innymi z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii. Zagraniczne firmy chętnie chcą kooperować z polskim rynkiem, gdyż ten rozwija się dynamiczniej niż niejeden unijny.

Smart produkcja wiodącym trendem

Dominującym trendem tegorocznej edycji targów Plastpol była „smart produkcja” i wszechobecna cyfryzacja. Można było na wielu stoiskach zobaczyć najnowsze roboty, maszyny, linie produkcyjne w pełni zinformatyzowane, współdziałające ze sobą, komunikujące się nie tylko w obrębie linii produkcyjnej, ale informujące również nadzorującego je człowieka o błędach, konieczności zrobienia zamówienia na przykład na  kończące się tworzywo. Przez cztery targowe dni maszyny sprzężone zgodnie z ideą „Przemysłu 4.0” prezentowały na żywo swe możliwości, produkując wiele różnych przedmiotów codziennego użytku. Korzyści było widać jak na dłoni: zoptymalizowana produkcja, krótszy czas wykonania produktów, mniej błędów w procesie.

Branża w liczbach – specjaliści podsumowali wyniki 2016 roku

Zgodnie z danymi Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, zaprezentowanymi podczas jubileuszowej X Konferencji Branży Tworzyw Sztucznych, istotnie wzrosły inwestycje, zatrudnienie, w górę poszybował też wskaźnik sprzedanej produkcji polskich firm.

– Na przestrzeni około 10 lat udało się krajowym producentom zwiększyć udział w przetwórstwie tworzyw sztucznych Unii Europejskiej o 40 procent – mówił Robert Szyman, dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.W roku 2016 zanotowaliśmy 7 procentowy wzrost produkcji sprzedanej, wzrost inwestycji o 10 procent i zatrudnienia prawie o 6 procent.

Nie byłoby Plastpolu bez konferencji PlasticsEurope Polska. Fundacja zaprezentowała kolejne dane branży dla Polski i Europy. Zgodnie z nimi Polska pozostaje na 6. miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie, po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Zapraszamy za rok 22-25.05.2018