Rozmowy rekrutacyjne są całkowicie bezużyteczne

odrzucenie na rozmowie31 460x3071111 460x307 Rozmowy rekrutacyjne są całkowicie bezużyteczneA przynajmniej bezsensowne są te, które zazwyczaj nazywamy „wywiadem nieustrukturowanym” i które polegają na prowadzeniu luźnej rozmowy z kandydatem. Zdaniem naukowców z Yale nie dają żadnych informacji i generalnie na niewiele się przydają.

Według Jason’a Dany z Yale University, nieustrukturowany wywiad rekrutacyjny to nie tylko strata czasu, ale nawet działanie, które może zaszkodzić rekrutacji i doprowadzić do przyjęcia nieadekwatnego do oczekiwań kandydata. W jednym z przeprowadzonych przez niego eksperymentów studenci mieli ocenić to, jak inni studenci będą radzić sobie w trakcie roku akademickiego Do dyspozycji mieli możliwość spotkania ze studentem (wywiad nieustrukturowany), poprzednią średnią ocen z poszczególnych przedmiotów oraz plan zajęć na przyszły semestr. Oceny były dokonywane w różnych konfiguracjach (np. sama średnia bądź średnia + spotkanie) i okazało się, że najtrafniej to, kto będzie najlepszy można ocenić po wynikach z poprzednich lat a nie po wywiadzie. Mało tego, osoby, które spotkały się ze studentem i miały do dyspozycji  jego średnią przewidywały jego przyszłe dokonania gorzej niż ci, którzy nie spotkali się ze studentem i opierali się jedynie na średniej. Dana wyjaśnia to tym, że osobiste uczucia ze spotkania (polubiliśmy kogoś lub nie, oceniamy go stereotypowo itd.) wpłynęły negatywnie na trafność oceny.

Jak zatem powinien wyglądać proces rekrutacyjny? Powinien zawierać testy kompetencji, skuteczne są też testy osobowościowe a jeśli wywiad, to tylko ustrukturowany, czyli taki, który prowadzony jest według konkretnego schematu. Nam, kandydatom też byłoby łatwiej, prawda?

źródło:inc.com