Prawie połowa kandydatów nie wie, dlaczego została odrzucona

odrzucenie3 460x307 Prawie połowa kandydatów nie wie, dlaczego została odrzuconaCzy masz jasność, dlaczego przy poprzedniej rekrutacji zostałeś odrzucony? Jeśli nie, to jesteś wśród prawie połowy osób, które mają ten sam problem. A niekiedy, by się domyślić powodów odrzucenia, trzeba jedynie nieco się sobie przyjrzeć z boku.

Z analizy przeprowadzonej przez serwis Smart Recruiters wynika, że prawie połowa (49%) kandydatów, nie wie, dlaczego została odrzucona po rozmowie kwalifikacyjnej. Firma, nie wyjaśniła im powodów rezygnacji z ich kandydatury (a często nawet nie powiadomiła o tym, że kandydat już nie jest brany pod uwagę).

A co mogło być powodem? Poza oczywistymi „wtopami” podczas rozmowy kwalifikacyjnej (które jednak z reguły są dość jasne dla kandydata). Przyczyną może być np. znalezienie przez rekrutera nieodpowiednich postów bądź zdjęć na FB a nawet to, że kandydat robi mnóstwo literówek. Jak się okazuje, aż 42% z badanych przez Smart Recruiters  odrzuconych kandydatów przyznało, że ich posty na Facebook są publiczne, 23% ujawniło, że nie tak trudno jest znaleźć ich zdjęcia w sieci, na których są pijani, a 23% potwierdziło, że często robi literówki. Ot i cała filozofia powodów odrzucenia wyjaśniona – trzeba się było jedynie odrobinę zastanowić.