Ile podwyżki negocjować?

money 1235580 640 460x345 Ile podwyżki negocjować?Kiedy idziesz po podwyżkę, najprawdopodobniej padnie z ust Twojego szefa pytanie „ile?”. Co odpowiedzieć? Czy jest jakaś górna kwota tego, ile można negocjować?

Serwis poświęcony wynagrodzeniom Paysa zapytał prawie 2500 użytkowników o to, jaka kwota podwyżki jest odpowiednia by o nią prosić podczas rozmowy o podwyżce. To ważne pytanie, bo jeśli poprosimy o zbyt mało, to nie tylko wyjdzie na to, że się nie cenimy, ale również stracimy szansę na większe pieniądze (przynajmniej na jakiś czas). Z drugiej strony, jeśli zechcemy zbyt dużo, to możemy zostać odebrani jako osoby roszczeniowe i aroganckie. Zatem ile?

Okazuje się, że zdaniem wielu managerów, którzy zajmują pozycje na tyle wysokie, że decydują o podwyżkach już więcej niż 5% obecnej pensji może być uznane za „zbyt wiele”. Tak uważa 39% managerów. Dla 16% graniczną wartością jest 10%. Niespełna 30% uważa, że nie ma granicy tego, ile można oczekiwać – wszystko zależy od tego, ile jesteśmy warci dla organizacji.

Zdaniem osób, które podwyżek nie udzielają, zdanie jest nieco inne. Aż 48% pracowników uważa, że nie ma górnej granicy proszenia o podwyżkę – bo powinno to zależeć od tego, jak wartościowy jest pracownik. Zaledwie 25% uważa zaś, że należy się ograniczyć do 5%. Widać zatem wyraźnie, że pracownicy znacznie bardziej optymistycznie – w porównaniu do managerów, którzy tych podwyżek udzielają – interpretują to, ile można na rozmowie o podwyżkę negocjować.

Na koniec przypomnijmy jedynie, że wzrost wynagrodzenia brutto w kwocie 3000 zł 0 5% to zaledwie 150 zł podwyżki.