Masz perfekcyjny poziom umiejętności? To jedynie oznacza, że brak ci pokory

superman2 Masz perfekcyjny poziom umiejętności? To jedynie oznacza, że brak ci pokoryDość popularne jest od jakiegoś czasu określanie w CV poziomu kompetencji w danym obszarze za pomocą systemu punktowego bądź małego wykresu, który obrazuje twój postęp w danej umiejętności. Jednym z błędów kandydatów, jest nadawanie sobie maksimum punktów w danej kompetencji. Dlaczego nigdy, nie powinieneś tego robić (nawet jeśli faktycznie jesteś mistrzem?)

Jak myślisz, czy Piotr Żyła, Anita Włodarczyk, czy Rafał Majka uznaliby, że w ramach swoich dyscyplin sportowych mają umiejętności na poziomie 10/10? Prawdopodobnie nie, bo przecież każdy z nich cały czas stara się poprawić własny wynik i osiągać coraz lepsze rezultaty. I to nie ważne, że nikt inny w kraju nie rzuca młotem tak jak Anita. Chodzi o to, że zawsze rzut może być lepszy a kolejne treningi pozwalają sportowcowi być lepszym i lepszym.

Tak jest z każdą umiejętnością -nie tylko sportową. Każdy może być w swojej dziedzinie lepszy, bo nie ma skończonej granicy umiejętności ani w kwestiach technicznych czy wiedzowych ani w kwestii umiejętności miękkich. Nawet jeśli jesteś niezwykle skuteczny w negocjacjach, zawsze może pojawić się ktoś z kim się nie dogadasz. Nawet jeśli potrafisz bezbłędnie bezwzrokowo pisać w oszałamiającym tempie, to zawsze można nauczyć się pisać jeszcze jeden znak na minutę więcej.

Te przykłady są oczywiście przerysowane, ale pokazują, że osoba, która w CV określa swój poziom kompetencji jako absolutnie pełny, maksymalny, 100% tak naprawdę pokazuje rekruterowi zupełnie inną cechę – brak pokory.

Co tak naprawdę  myśli  rekruter, który ogląda CV, w którym ktoś określi ł swoją umiejętność pracy w zespole jako 10/10 bądź uważa, że jego zdolność posługiwania się Photoshopem jest doskonała w 100%? Taki rekruter uważa, że:

  • Kandydat nie ma pokory,
  • Kandydat ma zbyt wysokie mniemanie o sobie (zwłaszcza jeśli nic nie potwierdza tych umiejętności, a kandydat ma zaledwie kilka lat doświadczenia zawodowego),
  • Kandydat będzie niechętny do uczenia się nowych rzeczy (przecież już jest doskonały).

Im mniejsze doświadczenie zawodowe ma kandydat, tym bardziej kuriozalnie i odstręczająco dla rekrutera wygląda określenie samego siebie jako perfekcyjnego w określonym obszarze. Dlatego zawsze, nawet jeśli jesteś mistrzem, napisz, że osiągnąłeś biegłość na poziomie 9,5 / 10 punktów, dając innym szanse na to, by zobaczyli, że nadal widzisz przestrzeń do doskonalenia.