Dzień pracy zdalnej jako wyraz walki z pracoholizmem

Remote workers 460x305 1 460x305 Dzień pracy zdalnej jako wyraz walki z pracoholizmemCzy w waszej firmie można pracować zdalnie? Taka opcja to coraz częściej stosowane rozwiązanie przez wiele firm. Pracownicy oczekują możliwości większej mobilności i nie chcą spędzać życia w korkach dojeżdżając do pracy, ale nie wszystkie firmy dają taką opcję. W Japonii wprost przeciwnie, 24 lipca ustalono oficjalnie dniem pracy zdalnej.

Dlaczego akurat 24 lipca? Otóż dlatego, że będzie to dzień otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio i taka akcja ma zmniejszyć zakorkowanie ulic. Programem pracy zdalnej ma zostać objętych 1000 przedsiębiorstw (ale dołączyć może więcej).

Choć rząd w Japonii twierdzi, że Dzień Pracy zdalnej to ukłon w stronę pracowników, to tak naprawdę widać tu silny wpływ obawy o to, że efektywność pracy – przez korki i nadmiar turystów – będzie obniżona. W Japonii zaledwie 16% firm umożliwia prace zdalną. Pracodawcy boją się o swoje dane oraz o to, że nie pilnowani pracownicy nie będą pracować efektywnie. W Polsce, dla porównania, pracę zdalną wykonuje jedynie 6% pracowników. Może i u nas przydałby się przymusowy dla pracodawców Dzień pracy zdalnej, by zobaczyli, że można ufać pracownikom?