56% studentów inżynierii planuje emigrację po zakończeniu studiów

emigracja wyjazdy311 1 460x305 56% studentów inżynierii planuje emigrację po zakończeniu studiówKiepskie są widoki naszych pracodawców na wykwalifikowaną kadrę, bo wielu studentów – zwłaszcza tych potrzebnych kierunków studiów planuje emigrację zaraz po tym, jak otrzymają dyplom ukończenia studiów.

W ramach badania przeprowadzonego przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych, 56% studentów studiów inżynierskich rozważa emigrację po zakończeniu studiów. W podobnej sytuacji jest też 55% studentów elektroniki i 54% lekarzy. Najmniej wyjechać chcą studenci geodezji i geografii (37%) oraz prawa administracji i bezpieczeństwa (38%). Nawet jednak takie wyniki niepokoją, bo jest to w dalszym ciągu co trzecia osoba. Oznacza to, że nie dość, że młodych osób w wieku produkcyjnym mamy mało, to jeszcze grozi nam ryzyko tego, że za – w dużej mierze – publiczne pieniądze wykształcimy kadrę, która opuści kraj i będzie płacić podatki za granicą.

Emigracja, którą rozważają studenci nie wiąże się z chęcią dorobienia i chwilowego zastrzyku gotówki. To plan emigracji długoterminowej, związanej ze zbudowaniem sobie całego życia na zachodzie. A to oznacza, że po prostu wizja życia w Polsce dla wielu młodych ludzi nie jest atrakcyjna.

Dlaczego? Odpowiedzią mogą być dane na temat oczekiwań finansowych studentów. Nawet ci, którzy mają najmniejsze (studenci nauk humanistycznych) i tak chcą przynajmniej 3000 zł brutto w pierwszej pracy, a na to raczej nie mogą liczyć.