Znajomość obsługi oprogramowania – co wpisywać w CV, a czego nie wpisywać?

business 1836990 640 460x306 Znajomość obsługi oprogramowania    co wpisywać w CV, a czego nie wpisywać?Ostatnie lata bardzo mocno zmieniły nasz sposób funkcjonowania w biurowym świecie. Osoby przechodzące obecnie na emeryturę na początku swojej kariery zawodowej wysyłały papierowe CV i pracowały na początku bez komputerów i komórek. Czy potrafisz to sobie wyobrazić? Dziś, nikt nawet nie podejrzewa tego, że kandydat do pracy mógłby nie umieć obsługiwać edytora Word (nawet w prostym zakresie). Jak pokazywać umiejętności obsługi programów w CV? O czym pisać, a co pominąć?

Trudno wyobrazić sobie obecnie pracę (poza pracami robotników wykwalifikowanych), która nie wymaga od pracownika obsługi przynajmniej kilku programów i aplikacji. Większość osób wpisuje jednak w CV jedynie pakiet MS Office (którego znajomość jest tak bazowa i powszechna, że tak naprawdę można go pominąć). Jednocześnie, nie wpisując wielu programów i narzędzi, które mogłyby stanowić element przewagi konkurencyjnej. Co zatem można jeszcze wpisać w CV?

Programy, z których korzystałeś w poprzednich firmach

Jeśli miałeś okazję pracować na konkretnych programach w poprzednich firmach, to warto informacje o tym umieścić w CV. Przykładowo, pracodawca, który w firmie wdrożył Slack’a (darmowy komunikator), będzie bardziej przychylnym okiem patrzył na kandydata, który już z niego w firmie korzystał. Dlaczego? Bo nie trzeba będzie go uczyć i przyzwyczajać i choć program nie jest skomplikowany, to jest to jednak plus, że już się go zna.

Których programów nie wpisywać? Tych, które są dedykowanymi programami dla konkretnej firmy (rozwiązaniami szytymi na miarę). To,  że obsługiwałeś konkretny program ABC stosowany jednie w tej firmie nie ma żadnego znaczenia. Ma jednak znaczenie kategoria programu – czyli to, że masz -doświadczenie w pracy na systemie CRM czy oprogramowaniu klasy ERP (jeśli nie wiesz, czy w Twojej poprzedniej firmie było oprogramowanie ERP, SAP czy nawet prosty CRM, to znaczy, że go nie było).

Programy, z których korzystasz prywatnie

Stosujesz ToDoista do zarządzania własnymi zadaniami? Korzystasz z dokumentów Google? Bawisz się grafiką w Canvie tworząc obrazki do zamieszczania na FB? Te programy wpisane do CV nie tylko podnoszą twoją wartość jako pracownika, ale mówią coś jeszcze- podkreślają to, że jesteś otwarty na uczenie się nowych rzeczy, sprawny technologicznie i są spore szanse, że szybko przyswoisz nowe oprogramowanie.

Jeśli wpisujesz mniej znane oprogramowanie bądź aplikacje w CV, możesz również zaznaczyć, do czego to oprogramowanie służy. Twój potencjalny pracodawca nie musi przecież znać wszystkich zasobów sieciowych. Można to napisać np. w ten sposób:

Obsługa komputera:

  • Dokumenty, edytory  – pakiet office w stopniu biegłym, dokumenty Google,
  • Edytory graficzne – Canva, Inkscape, podstawy Photoshop,
  • Systemy CMS – WordPress, Drupal Joomla (poziom administratora),
  • Aplikacje time -tracking – Timely, Hours.