Niższe ambicje kobiet w pracy

executive 2051414 640 460x306 Niższe ambicje kobiet w pracyDziś Dzień Kobiet, który jakoś w tym roku zamiast pozytywów podkreśla negatywne aspekty bycia kobietą – na przykład niższe zarobki czy brak możliwości awansu. Okazuje się jednak, że za niższe możliwości pięcia się po szczeblach kariery, częściowo odpowiedzialne są same kobiety, bo wcale nie pragną zdobywać najwyższych stanowisk w firmach. A przynajmniej nie wierzą, że mogą.

Serwis Carrer Builder zapytał grupę kobiet i mężczyzn o to, jakie mają oczekiwania finansowe w zakresie rozwoju całej swojej kariery oraz do jakiego poziomu stanowiska, zakładają że dojdą w czasie całego swojego zawodowego życia. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni umiejscawiają się na niskich, stanowiskach, bardzo rzadko widząc się na pozycji prezesa czy vice prezesa.

Z badania wynika, że

  • 9% mężczyzn i tylko 4% kobiet zakłada, że uda się im być właścicielami firmy,
  • 6% mężczyzn i 4% kobiet zakłada, że dojdzie do pozycji senior managera (prezesa finansowego, CEO),
  • 5% mężczyzn i tylko 2% kobiet ma chrapkę na bycie vice prezesem,
  • 10% mężczyzn i 8 % kobiet na stanowisko dyrektorskie,
  • Stanowisko managera średniego szczebla oraz specjalisty to jedyne pozycje, w której w miarę podobnie widza się obie płcie (na etapie menedżera zamierza zatrzymać się 29% mężczyzn i 27% kobiet a na etapie specjalisty 31% mężczyzn i 32% kobiet).
  • Niestety na pozycji pracownika najniższego szczebla zatrzymać chce się aż 22% kobiet (czyli prawie co czwarta). Tak niskie ambicje ma zaledwie 10% mężczyzn.

Z badania wynika również jeszcze jedna ciekawostka – aż 59% mężczyzn zamierza być szefami, menedżerami, dyrektorami bądź właścicielami firm. Na stanowiskach kierowniczych widzi się też 45% kobiet (tyle że kierowniczek niższych szczebli). Tak czy siak, oznacza to, że jeśli każdemu udałoby się spełnić zawodowe marzenia mielibyśmy po jednym kierowniku na pracownika. A to niestety niemożliwe.