Nikogo nie obchodzi to, co zyskasz dzięki pracy

zainteresowania2 300x211 1 Nikogo nie obchodzi to, co zyskasz dzięki pracyZabierasz się za pisanie listu motywacyjnego i chcesz napisać o tym, że dzięki pracy dla tej firmy będziesz mógł zyskać doświadczenie i rozwój? Powstrzymaj się – tak naprawdę to, co zyskujesz nikogo nie obchodzi.

Oto paradoks Listu Motywacyjnego. W teorii ma pokazać dlaczego chcesz pracować dla danej firmy na tym konkretnym stanowisku. W teorii, bo w praktyce jeśli cały swój list oprzesz o to, co zyskasz przez zatrudnienie, to w żadnym stopniu nie podniesie to Twojej szansy na rozmowę kwalifikacyjną a może ci nawet zaszkodzić. Zwłaszcza, jeśli zbyt mocno podkreślisz, że dzięki pracy w tej firmie zyskasz doświadczenie i możliwość nauki.

Dlaczego pisanie o tym to zły pomysł? Po pierwsze dlatego, że każda praca daje jakieś doświadczenie i to, że je zyskasz jest nieco masłem maślanym. Czegokolwiek byś nie robił, to zyskasz w tym obszarze doświadczenie. Po drugie dlatego, że podkreślasz tym samym, że doświadczenia nie masz, a firma nawet jeśli zatrudnia osobę z małym doświadczeniem, to chce jednak, by ta osoba coś umiała i coś wiedziała. Tak naprawdę, każdego rekrutera obchodzi najbardziej to, co firma zyska na zatrudnieniu ciebie, a nie to, co zyskasz ty. Pytanie o to, dlaczego chcesz dla danej firmy pracować, jest diagnozą twoich potrzeb i próbą zrozumienia co jest dla ciebie ważne, a nie chęcią zapewnienia ci tego, co potrzebujesz. Zatem lepiej napisz o tym, co ty możesz z siebie dać i dlaczego chcesz to robić.