Kiedy niedopowiedzenie na rozmowie kwalifikacyjnej może być uzasadnione?

klamstwa1311 Kiedy niedopowiedzenie na rozmowie kwalifikacyjnej może być uzasadnione?Jak to! Wolno „omijać prawdę” ? Przecież w trakcie takiego spotkania powinno się być szczerym. I to dla własnego dobra, bo w przeciwnym razie są spore szanse, że dostaniesz pracę, w jakiej będziesz czuć się źle. Są jednak takie sytuacje i takie pytania od menedżerów czy szefów, w których nie udzielenie szczerej odpowiedzi wprost jest jak najbardziej uzasadnione. Jakie to sytuacje?

Kiedy pracodawca pyta o plany rodzinne

Mimo tego, że prawo zabrania zadawania pytania o to, czy kandydatka zamierza zajść w ciążę czy nie, pracodawcy nadal takie pytania zadają. Jeśli faktycznie planujesz ciąże, to odpowiedzenie zgodnie z prawdą automatycznie pozbawia cię możliwości pracy. Pracodawca który o to pyta, nie chce mieć problemu i kosztów związanych z zatrudnieniem osoby która za chwilę zniknie z pracy (i do tego będzie niemało kosztować). Trudno mu się zresztą dziwić. Z drugiej strony jednak, pracownik ma prawo nie czuć się dyskryminowany i czuć się bezpiecznie w pracy, zatem nie udzielenie odpowiedzi wprost bądź kłamstwo wydaje się w takiej sytuacji uzasadnione. Inną sprawą jest to, czy chcesz pracować dla kogoś, kto otwarcie przyznaje, że nie chce takiej sytuacji – może lepiej (jeśli planujesz ciążę) pójść do firmy, w której możesz spokojnie urodzić a później wrócić do pracy.

Kiedy pracodawca pyta o wynagrodzenie w poprzedniej pracy

Na świadectwie pracy nie pojawia się kwota wynagrodzenia, a prawo nie wymaga od kandydata do pracy podania poprzednich zarobków. Pracodawcy pytają o to, bo nie chcą przepłacać. Jeśli uważasz, że jesteś więcej wart, nie musisz odpowiadać na to pytanie.

Kiedy pracodawca pyta o to, czy zamierzasz związać się z firmą na dłużej

Jeśli szukasz pracy tymczasowej i powiesz o tym wprost, to pracy nie dostaniesz (wyjątkiem są umowy na zastępstwo, gdzie fakt, iż pracownik chce pracować tylko jakiś czas jest mile widziany).