5 powodów odrzucenia CV sekretarki / asystentki w połowie czytania

sekretarka3 460x306 5 powodów odrzucenia CV sekretarki / asystentki w połowie czytaniaStanowisko sekretarza / sekretarki, asystenta / asystentki czy pracownika biurowego to jedno z najczęściej pojawiających się wakatów (oczywiście obok stanowisk sprzedażowych i związanych z obsługa klienta). Na ogłoszenia o poszukiwaniu sekretarki przychodzi wiele CV, a przy większej konkurencji znacznie trudniej przejść przez sito selekcji CV. Wielu menedżerów i rekruterów odrzuca CV nawet przed zakończeniem lektury, jeśli znajdzie w CV sekretarki następujące błędy:

  1. Literówka – choć w teorii to jedynie maleńki, drobniutki błąd, to z perspektywy pracodawcy może sekretarkę bądź asystentkę całkowicie dyskwalifikować. Skoro bowiem zrobiła literówkę w tak ważnym dokumencie jak CV, to ile literówek może zdarzyć się tej osobie w czasie przygotowywania służbowej korespondencji?
  2. Błąd ortograficzny – to nie tylko problem na poziomie przeoczenia ale również wyraźny sygnał braku umiejętności korzystania z edytora tekstu, który przecież ortograficzny błąd zaznaczy i pokaże.
  3. Nieumiejętność formatowania dokumentu – wpadką może być wszystko – od pomieszania kilku czcionek, przez nierówne odstępy, brak wyrównań, sieroty i wdowy. Tworzenie prawidłowo formatowanej korespondencji biznesowej to jedno z podstawowych zadań asystenta / sekretarza. Błędnie sformatowane CV pokazuje, że nie masz tej kompetencji.
  4. Brak treści w mailu z aplikacją – o ile nie ma to związku z CV, to ma wyraźny związek z tworzeniem korespondencji biznesowej. Jeśli nie potrafisz napisać maila, który będzie dobrze wyglądał (brak mu tytułu bądź tytuł brzmi „CV”.
  5. Błędy stylistyczne w Liście Motywacyjnym – i znów, o ile CV można przygotować bez błędów o tyle w Liście motywacyjnym trzeba posługiwać się całymi zdaniami. I tu może pojawić się szkopuł, bo jeśli pióro masz ciężkie niczym kafar i pełny brak kompetencji by napisać przystępnie i poprawnie własny List Motywacyjny, to ryzyka zatrudnienia cię na stanowisku sekretarza nikt nie podejmie. Lepiej pomyśleć o zmianie zawodu.