4 cechy top 5% pracowników w organizacji

konkurencja praca2 300x225 4 cechy top 5% pracowników w organizacjiPracownicy o najwyższym potencjale stanowią z reguły zaledwie 5% wszystkich pracowników organizacji. To te osoby, o które powinno się dbać najmocniej i które najszybciej awansują. Jakie cechy mają te osoby? Po czym je można rozpoznać? Sprawdź czy jesteś jedną z nich.

Według Jacka Zengera, specjalisty ds. zarządzania, który przeprowadził badania w kilkunastu organizacjach, stwierdzając, że wiele z nich promuje osoby, które nie należą do 5% najlepszych pracowników, wyodrębnił 4 cechy, które powodują, że pracownik należy do elity. Sprawdź czy je masz.

  1. Profesjonalna wiedza ekspercka  -trzeba być po prostu dobrym w tym co się robi. Mieć wystarczającą wiedzą / umiejętności techniczne. To nie wystarcza by być dobrym liderem czy przełożonym, ale jest niezbędne.
  2. Inicjatywa i nastawienie na wynik – najlepsi pracownicy to osoby, które podejmują inicjatywę i aktywnie działają w organizacji, przy czym zawsze myślą o ostatecznym wyniku swoich działań. Są nastawione na to, by zrealizować cele.
  3. Szanowanie zobowiązań – jeśli pracownik powie, że coś będzie na jutro, to jest na jutro. Proste.
  4. Pasowanie do kultury organizacji – najlepsi pracownicy pasują do firmy. Odpowiada im sposób pracy, nagradzania, firmowe wartości i cele. Dobrym pracownicy, którzy mają problem by wczuć się w firmę nie są dość dobrzy.