Wakat czy nowe stanowisko? Dlaczego warto o to zapytać?

rekrutacja111 1 460x306 1 Wakat czy nowe stanowisko? Dlaczego warto o to zapytać?Podczas rozmowy kwalifikacyjnej masz przestrzeń na to, by zadać pytania osobie, która cię rekrutuje. Nie bój się tego – im bardziej będziesz pewny, że to miejsce jest dla ciebie stworzone, tym bardziej ze współpracy będą zadowolone obie strony. Dlaczego warto zapytać o to, skąd pojawiła się oferta pracy, na którą aplikujesz?

Możliwości są w zasadzie dwie – jedna to wakat powstały po pracowniku, który odszedł bądź został zwolniony a druga to nowo utworzone stanowisko.

Jeśli stanowisko zostało nowo utworzone

To warto zapytać z jakich powodów i jakie są plany względem tej pozycji. Pamiętaj, że jeśli będziesz pierwszą osobą zatrudnioną na danym stanowisku to:

W pewnym sensie będziesz odpowiadać za standardy pracy jakie zostaną wytworzone dla tego stanowiska,

  • Będziesz mieć rzeczywisty, twórczy wpływ na to, jak to stanowisko będzie wyglądać,
  • Będziesz bardziej samodzielny i decyzyjny niż kiedy stanowisko istnieje od lat i każdy kolejny pracownik po prostu wpasowuje się w wakat.

Nie ma jednak róży bez kolców. Jednocześnie:

  • Kompetencje na tym stanowisku będą się ustalać w trakcie pracy i mogą się zmienić (np. okaże się, że firmie potrzebna jednak czegoś odrobinę innego),
  • Firma po jakimś czasie może uznać, że jednak takiej osoby nie potrzebuje,
  • Szef może nie mieć jasno sprecyzowanych oczekiwań, bądź mogą one być nierealistyczne, bo nie zostały „wypróbowane w praktyce”,
  • Pozostali pracownicy mogą nie mieć jasności co można ci zlecać, o co prosić – w takiej sytuacji zazwyczaj panuje większy bałagan i chaos (co powoduje, że osoby, które najlepiej radzą sobie w poukładanym, korporacyjnym świecie niekoniecznie świetnie poradzą sobie w takich sytuacji).

Jeśli wakat pojawił się, bo poprzedniego pracownika nie ma już w firmie, to warto spróbować dowiedzieć się, co się stało (został zwolniony, dlaczego? Sam zrezygnował,  dlaczego?) i dopytać o to, czy będzie cię miał kto wprowadzić.