Umowa o dzieło również oskładkowana?

money 1235580 640 460x345 Umowa o dzieło również oskładkowana?Po wprowadzeniu obowiązkowego oskładkowania umów – zleceń i wprowadzeniu stawki minimalnej przyjdzie czas na umowy o dzieło? To całkiem możliwe, bo już pojawiają się pierwsze wzmianki o tym, że umów za dzieło jest za dużo i są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem a w kasie ZUS pustki.

Sukces związany z oskładkowaniem umów – zleceń spowodował, że pojawiło się dla ZUS światełko w tunelu – dodatkowe środki z oskładkowania umów o dzieło. W efekcie może okazać się, że składkę emerytalną będą płacić również wszyscy, którzy realizują dzieła.

Z pełnym oskładkowaniem „Dzieł” nie będzie już jednak aż tak prosto. Brak możliwości stwierdzenia ile czasu trwa zrealizowanie dzieła, trudno objąć umowę składką chorobową, rentową czy zdrowotną. W umowie o dzieło nie wskazuje się też ilości godzin, jakie wykonawca poświęcił na realizację dzieła a jedynie datę jego ukończenia. Zatem powiązanie wysokości składek z wysokością świadczenia też jest dość ryzykowne.

Część specjalistów przestrzega przed oskładkowaniem umów o dzieło, widząc w tym spore zagrożenie. Warto pamiętać, że w odróżnieniu od umów -zleceń, na „dziele” pracuje spora grupa specjalistów – programistów, artystów, tekściarzy. Osoby te świadomie wybierają taką formę umów i o emerytury dbają samodzielnie. Podwyższenie kosztów umów może zatem spowodować ich przejście w szarą strefę bądź przeniesienie biznesu za granicę.