„Czy rozważał Pan kiedyś prowadzenie własnej firmy” – jak odpowiedzieć?

mala firma2 Czy rozważał Pan kiedyś prowadzenie własnej firmy – jak odpowiedzieć?W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może paść pytanie o to, czy rozważasz bądź rozważałeś założenie własnego biznesu. To z pozoru niewinne pytanie jest dość podchwytliwe. Jak na nie najlepiej odpowiedzieć?

Podchwytliwość tego pytania polega na tym, że w zasadzie każdy z nas na którymś etapie kariery zawodowej rozważał własny biznes (mniej lub bardziej „na poważnie”). Z tego powodu stwierdzenie „nie, nigdy nie myślałem o własnej firmie”, zwłaszcza jeśli pada z ust osoby z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, która do tego wszystkiego zarządzała innymi, brzmi po prostu nieprawdopodobnie. Jeśli odpowiesz w ten sposób, to rekruter będzie po prostu podejrzliwy.

Z drugiej strony, jeśli powiesz „tak, zamierzam założyć firmę w ciągu pięciu lat” to również strzeliłeś sobie właśnie w stopę, bo takiej osoby pracodawca będzie się bał. Choć nie ma nigdy gwarancji, ze pracownik zostanie z nami na dłużej, to osoba, która chce iść na swoje jest traktowana jako mniej bezpieczna niż osoba, która chce całe życie pracować dla kogoś i mieć tzw. święty spokój.

Co zatem odpowiedzieć? Najbardziej bezpieczną odpowiedzią jest potwierdzenie, że o tym myślałeś, ale doszedłeś do wniosku, że jednak nie masz do tego potrzebnych kompetencji , zdrowia czy odpowiedniego pomysłu. Z perspektywy osoby rekrutującej odpowiedź jest zarówno prawdopodobna jak i sensowna i bezpieczna.