Przechowuj hasła za pomocą menedżera haseł

haslo2 Przechowuj hasła za pomocą menedżera haseł
W jaki sposób przechowujesz swoje hasła do aplikacji i stron www? Jeśli zapisujesz je w przeglądarce, to natychmiast przestań. Jak myślisz, co stanie się, kiedy ktoś ukradnie Twojego laptopa lub po prostu system nagle odmówi współpracy? W najgorszym razie stracisz jedynie czas. W najgorszym – pieniądze. Czy jest jakaś alternatywa? Tak – menedżer haseł. I to bezpłatny.

Czy wiesz ile czasu prawdopodobnie zajęłoby złamanie twojego hasła? Biorąc pod uwagę to, że hasło przeciętnego internauty ma 6 znaków i jest używane do zabezpieczania kilku aplikacji, wystarczą na to 3 minuty. Nie specjalnie to bezpieczne, prawda?

Co to jest menedżer haseł?

To po prostu niewielka aplikacja, która przechowuje hasła i logowania do aplikacji internetowych i stron niczym self, a aby się do niego dostać, wystarczy jedno główne hasło. To co jest dużą zaletą menedżera haseł to fakt iż możesz tworzyć nawet bardzo skomplikowane hasła – takie, których nigdy byś nie zapamiętał, a ich użycie i  tak będzie banalnie proste. Poza tym, menedżer haseł ma takie zabezpieczenia, że nawet jeśli stracisz komputer z menedżerem, i tak nie da się go złamać. Oczywiście o ile nie założysz hasła głównego w postaci swojej daty urodzin.

Na rynku dostępnych jest kilkanaście programów do przechowywania haseł. Niektóre z nich są darmowe (np. KeePas, LastPass, LogMeOnce, 1U Passowrd Manager, Enpass, oneID, Symantec Norton Identify Safe). Każdy z nich ma nieco inne funkcjonalności, ale wszystkie pozwolą ci chronić dostęp do Twoich aplikacji.