Dlaczego jesteśmy nieproduktywni?

frustracja praca3 1 460x306 Dlaczego jesteśmy nieproduktywni?Zastanawialiście się kiedyś dlaczego, mimo tego, że Polacy pracują przecież 40 godzin tygodniowo, a nie (jak np. we Francji) 38, to nadal mamy jeden z najniższych wskaźników produktywności w Europie?

Otóż nie chodzi tu o to ile czasu spędzamy fizycznie w pracy, ani nawet o to, czy faktycznie pracujemy czy zbijamy bąki, ale o to, że nawet kiedy pracujemy  w pocie czoła to tak naprawdę część naszej pracy idzie do kosza. Dlaczego? Bo nie mamy narzędzi i systemów, które mają firmy zachodnie a które mogłyby pomóc nam pracować efektywniej (i nierzadko z mniejszym poziomem frustracji).

Wyjaśnijmy to na prostym przykładzie:

Czy wiesz, że statystycznie marnuje się (w skali światowej) 6 godzin tygodniowo na prace związane z przetwarzaniem dokumentów?  Generalnie chodzi o to, że prawie ¼ czasu pracy pracownika biurowego zajmuje tworzenie dokumentu, szukanie dokumentów w komputerze bądź na sieciowym dysku, odtwarzanie dokumentu, bo gdzieś się zagubił, itd. Każda taka czynność to czas. Często zmarnowany, bo jeśli najpierw poświęcamy 30 minut na przetrząśnięcie komputera i dysku sieciowego by znaleźć plik, nie znajdujemy go, więc kolejne 30 minut tworzymy dokument (który już kiedyś zrobiliśmy) na nowo, to przecież przez tę godzinę się nie obijaliśmy, tylko pracowaliśmy (dodatkowo w stresie, że dokumentu nie ma). A jaka jest wartość naszej pracy? Dokładnie zero – bo przecież z perspektywy firmy nie zrobiliśmy niczego sensownego. Efektem godziny naszej pracy jest dokument, który de facto powinniśmy już mieć wcześniej.

Badania, przeprowadzone zostały w ramach IDC’s Information Worker Survey i objęły pracowników z kilku krajów  – Japonii, USA, Niemiec, Australii. Czyli krajów, które są znane z wysokiej produktywności. Jeśli zatem Niemcy marnują 6 godzin tygodniowo, to ile marnujemy my? Dokładnych badań na ten temat nie ma, ale można się domyśleć, że nie mało.

A jak często tobie zdarza się szukać zagubionego dokumentu bądź pliku?