Chcesz się dowiedzieć czy w firmie się przepracowują? Zapytaj o lunch!

lunch praca231 Chcesz się dowiedzieć czy w firmie się przepracowują? Zapytaj o lunch!Obawiasz się, że w firmie, w której rozważasz pracę jest za dużo obowiązków  pracownicy są przepracowani? Oczywiście nie możesz o to zapytać wprost (a raczej możesz, ale prawdy się nie dowiesz). Możesz jednak zapytać o lunch – a wtedy dowiesz się wszystkiego.

Ten prosty trick może pokazać ci, czy w firmie większość pracuje ponad siły czy też atmosfera jest przyjazna i spokojna. Wystarczy, że zapytasz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej o to, w jaki sposób pracownicy jedzą lunch w pracy. Najlepiej zapytać już z sugestią „A jak wygląda sprawa lunchu? Pracownicy wspólnie wychodzą na lunch?”. Jeśli rozmówca dopyta dlaczego pytasz, zasłaniasz się tym, że chcesz wiedzieć jaka jest atmosfera w pracy.

Na takie pytanie pracodawca zazwyczaj odpowie spontanicznie i zgodnie z prawdą. Uważnie słuchaj wypowiedzi, bo jeśli wychodzą, to znaczy, że mają na to czas a przerwę pracownika się respektuje. Jeśli „czasem wychodzą, ale zazwyczaj każdy je przy biurku” to znaczy, że nie ma czasu na to, by zjeść obiad w normalnych warunkach i trzeba go jeść przy monitorze.