3 lęki, które musisz pokonać, jeśli chcesz mieć dobrą pracę

person 1205140 640 3 lęki, które musisz pokonać, jeśli chcesz mieć dobrą pracęSzukanie pracy dla wielu osób kończy się zgodą na przyjęcie pierwszej oferty pracy, jaka się im nadarzy. To spory błąd, bo okazuje się później, że to nie ty kierujesz swoją karierą, ale robi to za ciebie ktoś inny – szef, menedżer. Dlaczego ludzie nie kierują swoją karierą świadomie? Bo się boją. Oto trzy lęki, które musisz w sobie pokonać, jeśli chcesz rozwijać swoją karierę z sukcesem.

Lęk przed brakiem pieniędzy

coins 1015125 640 3 lęki, które musisz pokonać, jeśli chcesz mieć dobrą pracęTo najczęstszy powód tego, że akceptujemy pierwszą lepsza ofertę pracy. Z zeszłorocznych badań  BZ WBK wynika, że 45% Polaków posiada zabezpieczenie finansowe w wysokości minimum 3 pensji miesięcznych, ale prawie 25% nie posiada żadnych oszczędności. W zależności od tego, na jakie badania trafimy, pojawia się obraz mniej lub bardziej dramatyczny w kontekście oszczędności Polaków, wszystkie jednak mówią jedno – oszczędzamy mało i większość z nas nie może pozwolić sobie na to, by szukać pracy przez 2-3 miesiące. Ten strach przed utratą niezależności finansowej i wpadnięciem w długi powoduje, że boimy się podejmować ryzyko i odchodzić z pracy jeśli nie mamy innej alternatywy, a w sytuacji jej utraty, łapiemy się jak tonący brzytwy czegokolwiek. Właśnie z tego powodu, pracodawcy mniej chętnie zatrudniają osoby bezrobotne. Po pierwsze dlatego, że boją się, że osoba ta nie jest przekonana do pracy, a po prostu bierze co się nawinie, a po drugie dlatego, że obawiają się tego, że taki pracownik szybko ucieknie.

Konsekwencje zgadzania się na pierwszą lepsza ofertę pracy, to nie tylko ryzyko tego, że praca będzie mniej ciekawa czy rozwojowa, ale również tego, że będzie gorzej płatna. Lęk przed brakiem wynagrodzenia powoduje bowiem zaniżanie oczekiwań finansowych. W efekcie, w skali roku z łatwością można stracić nawet miesięczne uposażenie (jeśli przykładowo zgodzisz się na pracę za 2000 zł netto, a mógłbyś znaleźć pracę za 2200 zł netto, to rocznie „tracisz” 2400 zł).

Jak pokonać lęk?

Po pierwsze warto uświadomić sobie skalę straty, jakiej doświadczasz przez to, że decydujesz się ofertę pracy poniżej twoich możliwości. Jedynym rozwiązaniem jest zdobycie środków, które pozwolą bezpiecznie przeczekać trudny okres. Można to zrobić albo poprzez zgromadzenie oszczędności albo poprzez zdecydowanie się na pożyczkę. Dość sensowną z ekonomicznego punktu widzenia opcją jest też krótkoterminowy wyjazd do pracy za granicę, pozwalający na zgromadzenie oszczędności. Jeśli to nie jest możliwe pozostaje nie poddawanie się i szukanie pracy przez cały czas – również wtedy, kiedy już masz zatrudnienie.

Lęk przed porażką

chalkboard 1927332 640 3 lęki, które musisz pokonać, jeśli chcesz mieć dobrą pracęKażda rozmowa kwalifikacyjna i udział w procesie rekrutacyjnym to poddanie się ocenie. W im większej ilości procesów uczestniczysz, tym więcej razy zostaniesz odrzucony. Dla wielu ludzi, lęk przed odrzuceniem i nie otrzymaniem oferty pracy jest już na tyle paraliżujący, że nie podejmują się działania. Porażkę przeżywają przecież jedynie ci, którzy próbują. Ci, którzy stoją w miejscu, są bezpieczni i jej nie doświadczają.

Co świadczy o tym, że boisz się porażki?

 • Martwisz się tym, co pomyślą inni,
 • Obawiasz się, że jeśli ci się nie uda, inni ludzie przestaną cię lubić bądź szanować,
 • Nie angażujesz się w projekty, które mogłyby się nie udać bądź które niosą ze sobą ryzyko utraty zasobów,
 • Każda porażka sprawia, że zaczynasz w siebie wątpić,
 • Masz w zwyczaju mówić z wyprzedzeniem, że coś się nie uda,
 • W ostatniej chwili przed ważnym spotkaniem boli cię głowa, brzuch lub masz inne objawy pochodzące z ciała, które nie pozwalają ci się należycie przygotować,
 • Mając plany masz tendencję do tego, by je odkładać na bok, prokrastynować. Zajmujesz się mniej ważnymi rzeczami,
 • Jesteś perfekcjonistą, nie kończysz zadań, bo nigdy nie są dość dobre,
 • Czujesz, że jeśli doświadczysz porażki, twój świat się rozpadnie.

 

Jak pokonać lęk przed porażką?

Po pierwsze warto uświadomić sobie, że każdy z nas ten lęk odczuwa. Nikt przecież nie lubi porażek. Różnica polega na tym, że niektórzy potrafią sobie z nim radzić i nie pozwalają na to, by to on decydował o ich życiu. Co możesz zrobić, by oswoić ten lęk?

 • Wyobraź sobie co może się najgorszego stać jeśli twoje obawy się ziszczą (okaże się, że to wcale nie aż takie straszne),
 • Zapytaj swoich znajomych i bliskich co pomyślą o tobie, jeśli ci się nie uda (jeśli naprawdę cię kochają, okaże się, że dostaniesz wsparcie zamiast odrzucenia),
 • Skoncentruj się nad tym, co możesz kontrolować w procesie szukania pracy (wysyłanie CV, przygotowanie się do spotkania, a nawet wybór terminu tak, by rozmowa odbyła się w czasie twojej najwyższej formy),
 • Przeczytaj kilka historii sukcesu osób, którym udało się zrealizować marzenia (to pomaga zdobyć perspektywę),
 • Stwórz plan B (w przypadku szukania pracy najlepiej sprawdza się plan w postaci innej ścieżki kariery bądź innej firmy, do której możesz aplikować),
 • Traktuj każdą porażkę jako lekcję.

Lęk przed odpowiedzialnością

butterfly 757962 640 3 lęki, które musisz pokonać, jeśli chcesz mieć dobrą pracęObjawia się tym, że zamiast świadomie podjąć decyzję co do wyboru przyszłej pracy, pozwalasz by to pracodawca zadecydował za ciebie (tudzież partner bądź rodzic). Nie ty wybierasz ofertę pracy, ale pozwalasz, by to szef zadecydował o tym, że będziesz dla niego pracował a ty się po prostu zgadzasz na podane warunki niezależnie od tego, czy ci odpowiadają czy nie. Lęk przed odpowiedzialnością może brać się z wielu źródeł – od poczucia niskiej wartości, przez strach przed konsekwencjami decyzji aż po uleganie autorytetom. O tym, że odczuwasz ten lęk może świadczyć np. to, że używasz zwrotów „opatrzność tak chciała”, „los tak chciał”, „samo wyszło”, a kiedy analizujesz swoje decyzje z przeszłości, wszelkie niepowodzenia zrzucasz na innych „gdyby moja matka nie chciała tak bardzo bym został architektem, poszedłbym na medycynę”. Masz też w zwyczaju wszystko konsultować z innymi. Jeśli masz prawie 40 lat i nadal mieszkasz z rodzicami, to prawie na pewno doświadczasz lęku przed odpowiedzialnością.

Jak pokonać lęk przed odpowiedzialnością?

Niestety ten rodzaj lęku wymaga szerszej i dłuższej pracy nad sobą, nie jest bowiem związany jedynie z pracą zawodową (poza specyficzną odmianą tego lęku jaką jest ergofobia). Osoby unikające odpowiedzialności dopóki nie zauważą tego problemu i nie zechcą do pokonać nie będą sobie w stanie pomóc. Pierwszym krokiem jest zatem diagnoza problemu, a dopiero później szukanie profesjonalnej pomocy coacha bądź psychoterapeuty. Jeśli jednak nie pokonasz lęku przed odpowiedzialnością, nigdy nie będziesz realizować własnych planów (a jedynie cudze). Nie uda ci się również osiągnąć wysokiego stanowiska (nie mówiąc już o własnym biznesie).