Zwolniłeś się i żałujesz? Jak wrócić?

pokolenia praca3 Zwolniłeś się i żałujesz? Jak wrócić?Zdecydowałeś się by zmienić pracodawcę, ale po kilku miesiącach w nowej firmie okazało się, że to była bardzo zła decyzja? W nowej firmie nie jest ani tak sympatycznie ani też się nie uczysz tyle ile myślałeś? Szef jest wredny a koledzy złośliwi? Dałbyś wiele by móc cofnąć czas i się nie zwalniać? Nie martw się, może uda się wrócić! Jak to zrobić?

Wracać czy iść dalej?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zastanowić się nad tym, czy powrót do firmy to faktycznie dobra decyzja i czy  nie lepszym rozwiązaniem byłoby iść dalej i poszukać kolejnej firmy, w której zaczynałbyś z czystą kartą. Oczywiście nowa firma to kolejne ryzyko – może być dobrze a może być źle. Jednocześnie to nowe możliwości. Nie wracaj do starej firmy jeśli:

 • Nie miałeś już w niej możliwości rozwoju (a jedynie starą, dobrą stabilizację),
 • Nie było żadnych szans na podwyżkę,
 • Ścieżka kariery była zamknięta (za mała firma bądź brak stanowisk wyżej),
 • Firma chyliła się ku upadkowi bądź od lat trwała w stagnacji  i nie rozwijała,
 • Twoja chęć powrotu wynika z lenistwa bądź strachu przed wpadką z kolejną firmą.

Jeśli jednak nadal były dla ciebie opcje, a chęć zmiany powodowana była głównie ciekawością, może warto rozważyć powrót! Jak to zrobić?

Przeanalizuj swój sposób odejścia z firmy

Najpierw zastanów się, w jaki sposób rozstałeś się z firmą. Czy byłeś w porządku? Nie spaliłeś mostów? Jeśli rozstałeś się w zgodzie, to są szanse na powrót. Niestety, jeśli na koniec wyciąłeś jakiś numer (np. poszedłeś na L4, zostawiłeś po sobie bałagan, niedokończone sprawy, obraziłeś kogoś) to raczej nie masz szans na to, by Cię w firmie znów zatrudnili.

Sprawdź oferty pracy

Najpierw sprawdź jak firma sobie radzi. Przyjrzyj się stronie internetowej, profilowi na Facebook i wyciągnij wnioski czy coś się zmieniło czy nie. Sprawdź tez koniecznie oferty pracy, jakie firma publikuje. Może będziesz mieć szczęście i będą szukać kogoś na twoje miejsce. Sprawdź też czy ktoś objął twoje stanowisko. Jeśli pracowałeś na stanowisku samodzielnym, pojedynczym, to niestety jeśli firma zatrudniła nową osobę i jest z niej zadowolona, będziesz mieć mniejsze możliwości powrotu (bo nie ma stanowiska na które można cię przyjąć). Jeśli pracowałeś na stanowisku na którym zatrudnionych jest więcej osób (sprzedawca, programista), to masz szanse na to, że takie miejsce będzie, bądź zostanie dla Ciebie stworzone.

Skontaktuj się z byłymi kolegami z pracy

Nawiąż kontakt z kolegami z byłej pracy. Niezobowiązująco, luźnie, podpytaj co słychać w firmie. Jeśli będą pytać jak u ciebie, to nie udawaj, że wszystko jest ok, tylko wprost powiedz o tym, że decyzja o zmianie pracy nie była najlepsza i nie jesteś zadowolony (są szanse, że ta informacja dotrze do osoby decyzyjnej). Nie narzekaj jednak za bardzo  – nie chcesz wrócić na gorszych warunkach niż poprzednio, a dawanie informacji o tym, że jesteś zdesperowany i rozczarowany stawia cię w gorszej pozycji negocjacyjnej.

Bądź aktywny na profilu social media swojej starej firmy

Nie nachalnie i namolnie, ale od czasu do czasu polub coś – dzięki temu, twój były szef będzie o Tobie pamiętał.

Kontakt z byłym przełożonym

Najwygodniejszą opcją jest kontakt mailowy. Tobie pozwala na napisanie wiadomości dopracowanej i zbudowanej tak, by podać te informacje, które chcesz, a twój przełożony ma czas by się zastanowić i nie czuje się „przyparty do muru”. Co powinno się znaleźć w takiej wiadomości?

 • Jasne określenie twojej aktualnej sytuacji (np. proste rozważam zmianę pracy)
 • Wyjaśnienie, dlaczego obecna praca ci nie odpowiada (tak jak w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, nie mów źle o pracodawcy. Możesz jednak porównać obie firmy na korzyść poprzedniej, np.: zdecydowanie bardziej odpowiadały mi projekty, które robiłem u nas (stosuj zaimki tak, jakbyś nadal pracował w starej firmie  – będziesz brzmiał tak, jakbyś nadal był jej częścią),
 • Pokazanie wprost, że byłbyś otwarty na powrót (np. Widzę, że poszukujecie obecnie osoby na stanowisko, które pełniłem w firmie. Bardzo chętnie porozmawiałbym o możliwościach powrotu o ile oczywiście byłoby ze strony firmy zainteresowanie moją kandydaturą).
 • Pokazanie, co firma by zyskała, gdyby zdecydowała się cię na nowo o zatrudnić (a zyskuje nie tylko to, że już ją znasz i nie trzeba cię uczyć, ale również wnosisz ze sobą nowe doświadczenia ze starej firmy)
 • Wyjaśnienie powodów, dla których zdecydowałeś się na zmianę (np. Chciałem sprawdzić czy praca w międzynarodowej korporacji mi odpowiada, ale teraz widzę, że zdecydowanie preferuję firmy mniejsze, takie jak nasza, w których jest mniejsza biurokracja i bliższy kontakt między pracownikami),
 • Wyjaśnienie, dlaczego zamiast szukać nowych opcji, chcesz wrócić (np. Nowe doświadczenie w firmie, w której obecnie jestem, pozwoliło mi docenić zarówno atmosferę jaka panowała w naszej firmie i możliwości, które miałem w zakresie rozwoju).

Spokojnie czekaj na odpowiedź

Nie poganiaj przełożonego i nie molestuj go kolejnymi wiadomościami. Być może potrzebuje czasu na odpowiedź, może musi się z kimś skonsultować. Może być też tak, że firma nie uzna cię za dobrego kandydata a szef zwleka z odpowiedzią, bo nie chce cię urazić. Jeśli się nie odezwie wcale, to masz jasność, że po pierwsze firma cię już z powrotem nie chce a po drugie, szef nie bardzo umie się zachować. W 99% przypadków dostaniesz odpowiedź (choć nie zawsze taką, jakiej byś chciał). To jednak, co jest ważne to fakt, że spróbowałeś.