Przyjąłeś ofertę pracy i zmieniłeś zdanie? Jak powiedzieć o tym szefowi?

W życiu różnie bywa. Zdarza się, że przyjmiesz ofertę pracy, a później dostajesz lepszą propozycję. I  co wtedy? Przede wszystkim powinieneś myśleć o własnej karierze, jeśli zatem nowa propozycja jest w jakiś sposób lepsza, nie pozostaje nic innego, jak powiedzieć szefowi pierwszej firmy, że jednak pracy u niego nie podejmiesz. Jak to zrobić?

Jak najszybciej

Im dłużej zwlekasz, tym bardziej rozczarowany będzie niedoszły pracodawca, bo tym mocniej rujnujesz mu plany.

Osobiście

Jeśli musisz przekazać kiepskie wiadomości, zrób to osobiście, a w najgorszym razie przez telefon. Nie wysyłaj maila ani tym bardziej SMSa. Jeśli naprawdę nie jesteś w stanie dźwignąć rozmowy, to w ostateczności mail może pomóc, ale pamiętaj, że wysyłając mail nie masz możliwości kontaktu, nie wiesz, jaka jest jego reakcja, nie możesz odpowiednio zareagować.

Bądź szczery ale delikatny

Jeśli rezygnujesz, bo dostałeś lepszą propozycję pracy, nie obawiaj się wyjawić, że chcesz iść do innej firmy. Nie mów jednak, że ta druga opcja jest „lepsza”. Wystarczy powiedzieć, że uważasz, że lepiej pasuje do Twoich kompetencji. Pamiętaj, by być możliwie blisko prawdziwych powodów. Twój niedoszły pracodawca może Cię chcieć namówić, byś jednak przyjął jego ofertę. Jeśli powiesz, że chodzi o pieniądze, a powód jest jednak inny, to co odpowiesz, kiedy zaproponuje podwyżkę?

Przyznaj, że to nieeleganckie

Niektórzy szefowie uważają, że takie zachowanie jest po prostu nie fair. Przecież już się zgodziłeś na to, by dla nich pracować. Nie patrzą na sprawę z Twojej perspektywy (bo nie muszą) i nie próbują wejść w Twoje buty. By załagodzić sytuację, a jednocześnie pokazać swoją perspektywę, dobrze zastosować pewien trick. Przyznaj, że takie zachowanie nie jest w dobrym tonie, przeproś, wyjaśniając, że musisz przede wszystkim dbać o swoją karierę i swoje dobro.