Przyjąłeś ofertę pracy i zmieniłeś zdanie? Jak powiedzieć o tym szefowi?

woman 1783826 640 Przyjąłeś ofertę pracy i zmieniłeś zdanie? Jak powiedzieć o tym szefowi?W życiu różnie bywa. Zdarza się, że przyjmiesz ofertę pracy, a później dostajesz lepszą propozycję. I  co wtedy? Przede wszystkim powinieneś myśleć o własnej karierze, jeśli zatem nowa propozycja jest w jakiś sposób lepsza, nie pozostaje nic innego jak powiedzieć szefowi pierwszej firmy, że jednak pracy u niego nie podejmiesz. Jak to zrobić?

Jak najszybciej

Im dłużej zwlekasz, tym bardziej rozczarowany będzie niedoszły pracodawca, bo tym mocniej rujnujesz mu plany.

Osobiście

Jeśli musisz przekazać kiepskie wiadomości, zrób to osobiście a w najgorszym wypadku przez telefon. Nie wysyłaj maila ani tym bardziej SMS. Jeśli naprawdę nie jesteś w stanie dźwignąć rozmowy, to w ostateczności mail może pomóc, ale pamiętaj, że wysyłając maila nie masz możliwości kontaktu, nie wiesz, jaka jest jego reakcja, nie możesz odpowiednio zareagować.

Bądź szczery ale delikatny

Jeśli rezygnujesz, bo dostałeś lepszą propozycję pracy, nie obawiaj się wyjawić, że chcesz iść do innej firmy. Nie mów jednak, że ta druga opcja jest „lepsza”. Wystarczy powiedzieć, że uważasz, iż lepiej pasuje do Twoich kompetencji. Pamiętaj, by być możliwie bliski prawdziwych powodów. Twój niedoszły pracodawca może cię chcieć namówić byś jednak przyjął jego ofertę. Jeśli przykładowo powiesz, że chodzi o pieniądze, a chodzi o coś innego, to co odpowiesz, kiedy zaproponuje podwyżkę?

Przyznaj, że to nieeleganckie

Niektórzy szefowie uważają, że takie zachowanie jest po prostu nie fair. Przecież już się zgodziłeś na to, by dla nich pracować. Nie patrzą na sprawę z Twojej perspektywy (bo nie muszą) i nie próbują wejść w Twoje buty. By załagodzić sytuację a jednocześnie pokazać im swoją perspektywę, dobrze zastosować trick, który polega na tym, że sam przyznasz głośno, że takie zachowanie nie jest  dobrym tonie i od razu za to przeprosisz, wyjaśniając, że musisz przede wszystkim dbać o swoją karierę i swoje dobro: „To była trudna decyzja, zwłaszcza, że taka zmiana nie jest w porządku wobec Państwa. Niestety muszę przede wszystkim myśleć o swojej karierze i rodzinie. Zdecydowałeś się zatem na podjecie pracy w  firmie, w której mam szerokie perspektywy rozwoju i która oferuje elastyczne godziny pracy.”