Pracuję do utraty tchu – dlaczego nikt tego nie zauważa?

zmeczenie praca Pracuję do utraty tchu – dlaczego nikt tego nie zauważa?Masz wrażenie, że nikt nie docenia twoich wysiłków w pracy? Siedzisz w pracy godzinami, bierzesz nadgodziny, wszystkim pomagasz, ale twoje wysiłki nie są doceniane? Dlaczego tak się dzieje i co możesz z tym zrobić?

Sprawdź czy nie ulegasz złudzeniu przepracowania

W dzisiejszych czasach często ulegamy złudzeniu przepracowania. Wydaje się nam, że jesteśmy zapracowani, zagonieni, harujemy jak woły, podczas gdy … pracujemy regularnie przez 8 godzin i robimy tyle co inni. To złudzenie często wynika ze złej organizacji pracy (sporą ilość czasu w pracy marnujemy, zatem aby wyrobić naszą normę musimy siedzieć dłużej) albo z nieracjonalnej oceny sytuacji. Jeśli czujesz się niedoceniany sprawdź najpierw czy faktycznie pracujesz tyle, ile ci się wydaje (spróbuj np. przez miesiąc notować codziennie ile godzin zeszło ci na poszczególne działania – wynikami, możesz być szczerze zaskoczony. Możesz też wykorzystać do takiego monitoringu aplikację).

Sprawdź czy na pewno robisz więcej od innych

Możliwe, ze faktycznie pracujesz super mocno, ale … inni również. W niektórych firmach taka jest po prostu kultura pracy, że każdy daje z siebie wszystko i pracuje niemalże ponad siły. Jeśli pracujesz w takiej firmie to mimo wielkiego wysiłku, jaki wkładasz w pracę możesz nie wyróżniać się na tle innych. Spróbuj zatem sprawdzić jak twoje wyniki mają się do wyników Twoich kolegów.

Sprawdź, czy osoby, które powinny widzieć twoje wysiłki, widzą je

Jeśli robisz nadgodziny, załatwiasz sprawy niemożliwe i jesteś super efektywny, ale twój przełożony dostaje jedynie comiesięczny raport z twojej pracy i ani nie widzi godzin w jakich pracujesz ani nie ma żadnego porównania twoich wyników, to skąd ma wiedzieć, jaki jesteś świetny? Swoją karierę również wewnętrznie, w firmie, powinieneś budować jak kampanię marketingową – musisz dbać o to, by odbiorca (czyli twój szef), widział to, co chcesz, by zostało zauważone. Sprawdź zatem swój comiesięczny raport. Czy dostatecznie podkreśla twoje zasługi?

 Porozmawiaj z przełożonym

Nie zaczynaj jednak od pretensji związanych z tym, że nikt cię nie docenia. Zapytaj się, jak ocenia twoją pracę i co – jego zdaniem – możesz poprawić. Może okazać się, że jesteś doceniany, tylko twój szef nie umie tego okazać. A być może zmusisz go do tego, by się twojej pracy przyjrzał. A może również okazać się, ze szef twój ma tak nierealistyczne oczekiwania, że i tak nie będziesz ich w stanie spełnić – wtedy czas na zmianę kariery!