Z kim nie warto zrywać kontaktu przez FB?

facebook12 Z kim nie warto zrywać kontaktu przez FB?W social media, dla wielu z nas nasze życie prywatne przenika się z zawodowym. O ile nie broniliście zaciekle swojej prywatności i faktycznie nie macie konta na Facebook, to najprawdopodobniej w waszej w teorii prywatnej sieci kontaktów znajdują się osoby, które znacie ze względów zawodowych – koledzy z pracy, kontrahenci, klienci, szefowie. Niekiedy osoby te zmieniają swój status w naszym życiu – kolega staje się klientem, klient kolegą, a szef byłym szefem. Czy i kiedy warto zrywać z kimś znajomość przez Facebooka?

Kiedy kończymy pracę, bądź zmienia się status osób w naszym otoczeniu może pojawić się u nas myśl, że teraz nie musimy już, bądź nie chcemy by dana osoba (były szef, kolega z pracy) „towarzyszył” nam w codziennym „wirtualnym życiu”. Takie zrywanie znajomości ma jednak więcej minusów niż plusów. Dlaczego? Bo choć nam wydaje się nam, że to nic takiego (w końcu to jedynie wirtualna znajomość), to w rzeczywistości, osoba którą w ten sposób traktujemy, może poczuć się odrzucona. Z badań, które przeprowadził Christopher Sibona (Denver Business School) wynika, że najczęstsze reakcje ludzi, na wykluczenie ich z grona znajomych na FB to:

  • Zaskoczenie,
  • Zdenerwowanie,
  • Zdziwienie,
  • Smutek

Żadna z tych emocji nie jest neutralna, a przecież nigdy nie wiesz, czy za jakiś czas nie będziesz musieć prosić szefa o referencje, a twój kolega z pracy nie stanie się ponownie kolegą bądź kontrahentem. Co zatem zrobić, jeśli nie chcesz by niektóre osoby w twoim otoczeniu widziały co publikujesz? Dzięki ustawieniom prywatności możesz manipulować danymi, które dostarczasz swoim znajomym. Jeśli nie chcesz by twój były szef wiedział czym się zajmujesz po prostu dodaj go do kategorii osób, którzy nie będą widzieć uaktualnień Twojego statusu.