Załamanie kariery po 40. Jak sobie poradzić?

Kariera menedżera czy specjalisty rozwijała się płynnie aż do momentu, kiedy straciłeś pracę? Wydawało się, że znalezienie nowej nie będzie problemem. Z takim bagażem doświadczeń, świetnym CV, językiem obcym oraz podyplomowymi studiami to kwestia kilku tygodni. Jednak okazuje się, że wcale nie jest tak łatwo. Oszczędności topnieją, a ofert pracy nie ma. Dlaczego tak się dzieje i co możesz z tym zrobić?

Kogo dotyka załamanie kariery po 40. roku życia?

Najczęściej osoby na wysokospecjalistycznych stanowiskach oraz menedżerów wyższego szczebla. Wiąże się to z utratą pracy, często w wyniku redukcji bądź nawet upadłości pracodawcy. Osoby te, po stracie pracy, mimo wysokich kwalifikacji i doświadczenia, nie mogą znaleźć zajęcia porównywalnego do poprzedniego. Dzieje się tak częściej u osób z dłuższym stażem (powyżej 7-8 lat) u ostatniego pracodawcy.

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać wysokowykwalifikowanych osób w tym wieku?

Często dlatego, że osoby młodsze są tańsze, a mają podobny poziom kompetencji. Z osobami w średnim wieku wiąże się też mit braku umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami oraz postrzeganie ich jako osób nazbyt pewnych siebie, którymi może być trudno zarządzać i które nie będą się chciały podporządkować.

Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Załamanie kariery w tym wieku jest trudne pod wieloma względami. Uderza nie tylko w poczucie własnej wartości jako pracownika, ale również owocuje trudnościami ekonomicznymi. Przecież w tym wieku mamy najczęściej nie do końca spłacony kredyt, dzieci, które jeszcze nie są samodzielne, zobowiązania oraz pewien życiowy status, do którego przywykliśmy. Wraz z utratą pracy to wszystko się zmienia i sprawia, że zaczynamy czuć się jak w potrzasku. Ten ekonomiczny problem niesie całą gamę problemów psychologicznych – aż do stanów depresyjnych, które mogą przekształcić się w pełnowymiarową chorobę. Wtedy dochodzi nie tylko do załamania kariery, ale również życia rodzinnego i społecznego.

Możliwości zawodowe

Co możesz zrobić pod kątem zawodowym, by poradzić sobie z załamaniem kariery?

Zmiana psychologiczna

To najtrudniejszy obszar dla osób w średnim wieku, które nagle zaczynają borykać się z ogromną zmianą w swoim życiu. Jak można sobie pomóc? Mamy na to kilka sposobów:

Pamiętaj, że jedynie nie tracąc nadziei i zachowując aktywność możesz znów wrócić do gry.