Wypalenie zawodowe może prowadzić do depresji

depresja Wypalenie zawodowe może prowadzić do depresjiWypalenie zawodowe spotykane najczęściej u najbardziej zaangażowanych w pracy osób, które pracują ciężko i nie potrafią odpowiednio odpoczywać, bardzo często współwystępuje z depresją. Aż 9% osób, które są wypalone jednocześnie rozwija pełnoobjawową depresję.

Okazuje się też, że wypalenie zawodowe najczęściej łączy się z atypową formą depresji. Do jej objawów należą:

  • Objadanie się (i w związku z tym przybieranie na wadze),
  • Nadmierna senność,
  • Wysokie pobudzenie emocjonalne, które objawia się nadmiernymi reakcjami w stosunku do wydarzeń (osoba łatwo wpada w złość, krzyczy, łatwo płacze, staje się nadaktywna emocjonalnie),
  • Poczucie „zamrożenia” i wewnętrznego paraliżu. Poczucie, że nic się nie da zrobić.

Symptomy, które odróżniają typową depresję od jej atypowej formy powodują, że nierzadko depresja atypowa nie bywa diagnozowana i nie jest leczona. Chorzy, za swoje gorsze samopoczucie obwiniają przemęczenie (wzmożona senność, poddenerwowanie) i stres (przybieranie na wadze). Bardzo wiele osób z wypaleniem i atypową depresją nie leczy się, bo nie rozumie, że to co się z nimi dzieje można zmienić i że jest to po prostu stan chorobowy.
Dlatego jeśli odczuwasz przeciążenie swoją pracą a jednocześnie przybierasz na wadze, dużo śpisz i bywasz rozdrażniony, warto umówić się ze specjalistą i sprawdzić czy czasem nie doszło już do pojawienia się dystymii i depresji.