Rzucić ją czy nie? 10 pytań, które warto sobie zadać przed zmianą pracy

efektywnosc pracy2 Rzucić ją czy nie? 10 pytań, które warto sobie zadać przed zmianą pracyDecyzja o zmianie pracy wcale nie jest tak prosta jakby się wydawało. Nowa praca to nowe możliwości, wyzwania a nierzadko większe pieniądze, ale również ryzyko tego, że będzie bardziej stresująco, trudniej, wcale nie aż tak dobrze jak się nam wydaje. Jedno z popularnych przysłów mówi, że trwa u sąsiada zawsze jest bardziej zielona. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie pracy zadaj sobie 10 poniższych pytań. Pozwolą ci podjąć decyzję i zorientować się, czy to już czas.

Na każde z pytań postaraj się odpowiedzieć na pięciostopniowej skali, gdzie „Zdecydowanie tak” oznacza 0 punktów, „Raczej tak”- 1, „I tak i nie” – 2, „Raczej nie” – 4 i „Zdecydowanie nie” – 5

1. Jestem ogólnie zadowolony z mojej pracy

To pierwsze wrażenie warto sobie dobrze przemyśleć, Niekiedy poczucie tego, że powinniśmy zmienić pracę wynika jedynie z tego, że zmienił ją nasz kolega bądź słyszmy w mediach, że coraz więcej ludzi skacze z firmy do firmy. Zanim zatem zaczniesz wysyłać CV z ciekawości” zastanów się czy ogólnie w pracy jest ok. Przede wszystkim weź pod uwagę wykonywany zawód (bo może to nie firmę a obszar pracy musisz zmienić) oraz ogólne samopoczucie i zadowolenie z pracy (bo jeśli oceniasz je na 5 punktów, to może nie warto robić dalej testu).

2. Mam doskonałego menedżera

Mówi się, że przychodzimy do firmy a odchodzimy od kierownika. Odpowiedzi na 4 i 5 punktów są alarmujące i powinny skłonić cię do mocnego rozważenia zmiany. Przynajmniej mało ryzykujesz – trudno,  by było gorzej. W przypadku jeśli twój kierownik jest OK warto się zastanowić. Zły szef może zrujnować każdą radość z pracy.

3. Czuję się spełniony robiąc to, co robię

Nie ma nic gorszego, niż praca, w której masz poczucie, że robisz coś bez sensu bądź wbrew sobie. W takich sytuacjach ratuje nas tylko pensja a nasze oczekiwania finansowe rosną, przy czym nawet ich spełnienie daje tylko chwilową ulgę. Jeśli odpowiedziałeś na 4 lub 5 punktów, może czas spróbować zmienić zawód bądź branżę?

4. Lubię moich kolegów i współpracowników

Atmosfera jest bardzo ważna choć nie doceniamy jej jeśli jest dobra. To pytanie pozwoli ci docenić to co masz, bądź podkreślić to, że czas się z firmy ewakuować.

5. Odległość firmy od domu jest odpowiednia

Masz do pracy nie dłużej niż 15 minut w jedną stronę? To świetnie! Każdego dnia oszczędzasz sporo czasu. Jeśli twój czas dojazdu jest długi, to może nie jest to powód, który powinien decydować, ale mógłby być znaczącym dodatkiem do puli zarzutów wobec obecnej pracy.

6. Moja obecna pozycja daje mi możliwości rozwoju takie, jakich oczekuję

Czy możesz awansować? Zostać kierownikiem? Poszerzyć swoje kompetencje? Rozwijać się tak, jak tego oczekujesz i planowałeś? Jeśli tak, to może warto zostać przez chwilę w firmie, w której jesteś? Jeśli nie masz szans na rozwój wewnątrz firmy a reszta rzeczy jest ok, to może jesteś w stanie wykonać jakiś ruch samodzielnie (np. sam się szkolić?). Jeśli i to nie jest możliwe, to chyba czas na zmianę.

7. Dostaję godziwe wynagrodzenie

Godziwe czyli takie, na jakie zasługuję. Tylko proszę, bądź uczciwy. Jeśli pół dnia siedzisz na Facebook, to na ile faktycznie zasługujesz? Jedna kwestia związana jest z tym ile nam płacą. Druga z tym, ile pracujemy. Bądź szczery wobec siebie, pamiętając, że w nowej pracy możesz dostawać więcej ale jednocześnie będzie się od ciebie wymagać więcej. Może też być tak, że w nowej pracy za tą samą pracę możesz dostać znacznie więcej.

8. Inni ludzie szanują moją pracę

Poczucie tego, że wykonujesz coś ważnego, co jest przez innych doceniane to ważny element naszego codziennego życia, którego brakuje wielu pracownikom korporacji (dlatego w efekcie rezygnują  z pracy). Niektóre zawody (jak lekarz czy prawnik) szacunek mają niejako wpisany w zawód. Inne (jak nauczycie cieszą się małym szacunkiem społecznym. To pytanie bardziej pokazuje ci, czy wybrałeś właściwy zawód, choć może okazać się, że po prostu musisz iść do firmy o bardziej znanej nazwie, by poczuć prestiż swojego stanowiska.

9. Moja praca nie jest trudna ani fizycznie ani psychicznie

Trudna nie znaczy pozbawiona wyzwań. Nie myl tych pojęć. Jeśli oceniasz pracę jako trudną to  oznacza to, że jest ona dla ciebie po prostu męcząca. Być może nie wykorzystuje twoich talentów a zmusza cię do robienia rzeczy, których nie cierpisz? Czy warto się męczyć jeśli tak jest? Masz tylko jedno życie!

10. Stres nie jest dla mnie problemem w pracy

Jeśli masz mało stresującą pracę to świetnie. Jeśli denerwujesz się mocno, to obciążasz tym samym swoje zdrowie (które jest bezcenne). Pamiętaj jednak o tym, że niektórzy ludzie ogólnie stresują się bardziej niż inni. Jeśli należysz do tych, którzy są podatni na stres, to zmiana pracy może ci nie pomóc (i stres nie powinien być wtedy decydującym kryterium).

Ile punktów otrzymałeś? Jeśli powyżej  30 to może oznaczać, ze czas na zmianę pracy i to szybko. Wynika na poziomie 20-30 oznacza umiarkowane zniechęcenie pracą. Wtedy przemyśl na które odpowiedzi uzyskałeś najwięcej punktów i czy na pewno zmiana firmy pomoże. Przy mniejszej ilości niż 20 punktów być może powinieneś spróbować powalczyć z tym co masz, zanim poddasz siebie i firmę, w której pracujesz.

Na koniec zastanów się nad tym, czy branża w której pracujesz przeżywa ożywienie, recesję czy może jest na stabilnym poziomie. Pamiętaj, że w sytuacji recesji pensje spadają i szanse na wyższe wynagrodzenie będziesz mieć mniejsze. Przy wyborze konkretnej oferty weź też pod uwagę dodatki pozapłacowe oraz ścieżkę kariery jaka jest w firmie proponowana.

Pytania, które warto sobie zadać pochodzą ze strony quitornot.com.