Odpływ pracowników z firmy – gdzie największy?

odejscie3 Odpływ pracowników z firmy – gdzie największy?Szukasz stabilnej pracy, w której będziesz mógł spędzić dłuższy czas? A może wprost przeciwnie – chcesz często zmieniać pracę, by zdobywać doświadczenie i podnosić zarobki? W zależności od swoich celów dobierz odpowiednio  firmę. Okazuje się, że rotacja w firmie zależy również od tego, jak jest duża i ile lat już istnieje na rynku.

Po co zastanawiać się nad tym, jaka jest w firmie rotacja? Otóż ma to znaczenie dla wynagrodzenia oraz podejścia firmy do pracownika. Generalnie można uznać, że firmy duże, w których rotacja jest spora, są do tego przyzwyczajone. Trudniej w takiej firmie oczekiwać, że by uniknąć rotacji, będzie dawać podwyżki czy oferować lepsze warunki. Koszty rekrutacji i szkolenia personelu są niejako wkalkulowane w koszty firmy. Nieco inaczej sprawa wygląda w firmie małej, gdzie szkolenie pracownika i jego wdrożenie jest sporym obciążeniem. W takim miejscu pracodawca będzie dbał o to, by pracownik z nim został. Jednocześnie, jeśli planujesz szybko zwolnić się z firmy, w dużej nikt nie będzie robił z tego dramatu, ani nie będzie robił Ci trudności z odejściem. W mniejszej, odejście w ciągu roku może być traktowane jako zachowanie niepoważne.

W Polsce poziom odpływu pracowników ma związek nie tylko z wielkością firmy, ale również z długością jej stażu na rynku. Najwięcej osób zwalnia się wówczas, kiedy firma funkcjonuje 1-3 lat bądź 6-10. Jeśli firma ma już ugruntowaną pozycję (ponad 10 lat doświadczenia), odpływ pracowników spada o połowę.

Patrząc od strony pracowników, najczęściej odchodzą z firmy, jeśli pracują dłużej niż rok, ale krócej niż 3 lata. Po przekroczeniu 3 lat stażu pracy, poziom odpływu znów spada o połowę.