Praca zdalna dobrem oczekiwanym

computer screens 1279899 640 Praca zdalna dobrem oczekiwanymPrzywilej pracy zdalnej (czyli takiej, która może być wykonywana poza biurem) przestaje być już przez europejskich pracowników postrzegany jako coś wyjątkowego, a zaczyna być traktowany jako element konieczny, by ofertę pracy uznać za interesującą. Możliwość pracy zdalnej 66 proc. pracowników przedłoży nad służbowy samochód.

W przeprowadzonym przez firmę BT sondażu w Wlk. Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i Francji wypowiedziało się ponad 1500 pracowników. Większość mówi wprost – chcemy móc pracować zdalnie. Rzecz nie w tym, by pracować wyłącznie zdalnie, ale by móc z laptopem wyjść z biura do kawiarni, raz na kilka dni zostać w domu czy nawet wyjechać za granicę, nie tracąc dnia urlopu. Dla 76 proc. pracowników praca zdalna jest w TOP 3 najważniejszych dodatków pozapłacowych.

Pracodawcy, choć to rozumieją, często nie są gotowi na takie zmiany. Nie pozwala im na to nie tylko mentalność (przekonanie, że niepilnowany pracownik nie będzie pracował), ale również brak przygotowania technologicznego. Zmiany są jednak nieuniknione, bo nadchodzi moment, kiedy firmy nieoferujące mobilnej pracy będą mieć mniej chętnych kandydatów do pracy.

Czy przyjdą czasy, kiedy pracodawcy oferujący komfortowo wyposażone biura będą musieli płacić swoim pracownikom nieco więcej, by ci chcieli przyjść do pracy? Całkiem możliwe. O ile bowiem w wielu firmach praca zdalna częściowo bądź całkowicie jest jak najbardziej możliwa, to nadal mamy wiele miejsc, gdzie to nie będzie możliwe nigdy. Sprzedawca / kasjer zdalnie pracować nie może.  Na pewno jednak ilość pracy, którą można wykonywać zdalnie będzie rosła, bo nie jest to jedynie oczekiwanie pracowników, ale spora oszczędność dla firmy. Może dzięki temu wynająć mniejsze biuro, skoro nie wszyscy pracownicy regularnie w nim przebywają.

Źródło: smallbusiness.co.uk