Od dziś wszystkie Polki pracują za darmo!

zarobki kobiet2 Od dziś wszystkie Polki pracują za darmo!Jeśli weźmiemy pod uwagę różnice płacowe między mężczyznami a kobietami, to okazuje się, że ostatnie trzy tygodnie roku, Polki pracują za darmo w porównaniu do mężczyzn, którzy na tych samych stanowiskach po prostu zarabiają więcej.

8 grudnia został obliczony jako symboliczna data przez Eurostat, który przeanalizował różnice płacowe mężczyzn i kobiet. Te z was, które się już zdążyły zdenerwować wizją 3 tygodniowej darmowej pracy śpieszymy pocieszyć, że jesteśmy – w porównaniu do reszty Europy – na dość dobrej pozycji. Tylko w dwóch innych krajach (na Malcie i w Słowenii) różnice między placami mężczyzn i kobiet są tak niskie. W Polsce to tylko 6,4% (o tyle mniej zarabiają kobiety). Podczas gdy średnia Unii to aż 16,5%. Największa różnica jest w Estonii – 30, Austrii – 23,4%  Niemczech – 22,4%. W efekcie, kobiety w Estonii pracują „za darmo” już od 12 września, Austriaczki od 07 października, a Niemki od 12 października.

Warto pamiętać, że  nierówność płacowa wynika nie tylko  dyskryminacji kobiet przez mężczyzn, ale również autodyskryminacji. Kobiety rzadziej proszą o podwyżkę i częściej zaniżają swoje oczekiwania finansowe na rozmowach kwalifikacyjnych.