Ciekawość to pierwszy stopień do … kreatywności w pracy

ciekawosc2 Ciekawość to pierwszy stopień do … kreatywności w pracyPracodawcy, którym zależy na osobach kreatywnych, które potrafią rozwiązywać problemy, powinni sprawdzać na ile ich kandydaci są … ciekawscy.

Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale według naukowców z  Uniwersytetu Stanowego w Oregonie, osoby które są z natury ciekawe świata chętniej niż inne uczą się nowych rzecz, łatwiej im zaznajomić się z czymś nowym i szybciej niż inne wpadają na kreatywne sposoby rozwiązania danego problemu. Według naukowców, badanie tego, na ile kandydat do pracy jest ciekawy świata (co można wykonać za pomocą testów osobowościowych bądź analizując życiorys i odpowiedzi rekrutacyjne kandydata) powinno być podstawą procesów rekrutacyjnych na stanowiska wymagające kreatywnego myślenia oraz znajdowania rozwiązań na problemy.

Osoby ciekawskie są szczególnie potrzebne na początku rozwiązywania problemu, gdyż potrafią go zbadać i zgromadzić potrzebne informacje do jego rozwiązania.

Jeśli zatem do tej pory swoją ciekawość traktowałeś jako wadę (w dzieciństwie przecież potarza się dzieciom „nie bądź taki ciekawski”) to możesz odetchnąć z ulgą. To, że jesteś ciekawy świata, to bardzo dobrze. Oczywiście, warto pamiętać, że z umiejętnością rozwiazywania problemów nie łączy się bycie ciekawym plotek i życia innych ludzi!