34% osób, które chcą wyemigrować, zarabia powyżej 3 tys. złotych

luggage 1650171 640 34% osób, które chcą wyemigrować, zarabia powyżej 3 tys. złotychCzy emigracja zarobkowa to domena jedynie osób nie posiadających pracy bądź pracujących za niskie wynagrodzenia? Niekoniecznie. Z badania Work Service przeprowadzonego już po raz piąty („Migracje zarobkowe Polaków V”) wynika, że często migrować chcą osoby, które mają pracę i które zarabiają pieniądze, które przez wielu uznane zostałyby za niemałe.

Z raportu wynika, że emigrację rozważa 8% Polaków, z czego 5% jest na emigrację zdecydowanych. Nie jest to oszałamiający wynik, bo tak naprawdę liczba osób planujących wyjazd „za chlebem” w porównaniu do maja 2016 roku spadła. Z jednej strony przyczyna leży tu po stronie lepszych warunków płacowych i rynku pracy pracownika (oraz dodatkowych dotacji typu 500+), z drugiej zaś strony, Polacy boją się terrorystycznych zamachów, jakie zdarzają się za granicą.

Ciekawostką jest jednak fakt, że emigrować chcą osoby posiadające pracę i zarabiające w sumie nie tak najgorzej. Aż 76% osób, które rozważają emigracje ma pracę, a 41% ma pracę na pełny etat. 34% potencjalnych emigrantów zarabia powyżej 3000 zł. Co to oznacza? Otóż okazuje się, że emigracja za chlebem to niekoniecznie wyjazd powodowany biedą, ale przede wszystkim chęcią lepszego, zachodniego standard życia, w którym średniej wysokości zarobki (a do takich przecież należy kwota 3000 zł pensji) pozwalają na dość wygodne życie, czego nie można powiedzieć o sile nabywczej polskiej gotówki.