Gdzie szukać pracy / praktyki za granicą?

Ewelina Gac, blog: W poszukiwaniu końca świata

Partner InfoPraca.pl

1 18 11 2016 460x307 Gdzie szukać pracy / praktyki za granicą?

Wszystko się kiedyś kończy, zarówno to, co dobre i to, co złe. Jednak kiedy przychodzi czas końca studiów, jakie by one nie były, większość (głównie bezrobotnych) studentów jest przerażona: co my będziemy dalej robić? 

Padają różne odpowiedzi: od pracy na etacie, stażu, własnego biznesu, po wyjazd za granicę. To jest na pewno ciekawa opcja, ale jak znaleźć pracę czy praktyki za granicą? Możliwości jest naprawdę wiele, a każda jest zależna od tego, co chcemy robić w przyszłości.  Jeśli planujemy praktyki na terenie Unii Europejskiej, zawsze warto postarać się o grant z programu Erasmus+. Pieniędzy nigdy za wiele.  Kto może uczestniczyć w praktykach poprzez program Erasmus+? Studenci i absolwenci, jednak aby uzyskać szczegółowe wytyczne, polecam kontakt z biurem współpracy z zagranicą na swojej uczelni.

Gdzie szukać praktyk/ pracy za granicą?

Zacznijmy od uruchomienia znajomości. Czasy, w których dawno niewidziany wujek załatwi nam robotę nie minęły. Jeśli jednak się nie uda, mamy do wyboru wiele innych opcji. W Polsce mamy masę pośredników, jeśli chodzi o pracę za granicą, natomiast jeśli chodzi o praktyki studenckie, jest ich znacznie mniej. Może i lepiej, bo wtedy łatwiej jest nam negocjować odpowiednie warunki. Najwięcej takich praktyk oferuje hotelarstwo –  znajdziemy je m.in. w Hiszpanii (IES Consulting, Animafest). Warto sprawdzić opinie na temat każdej firmy pośredniczącej (są różne, sama o tej drugiej nie słyszałam za wiele dobrego). Ważne jest, żeby przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, gdzie dokładnie będziemy pracować niektórzy może i lubią hotele dla szalonych imprezowiczów, ale mi nie wygląda to na pracę marzeń. Oferty pracy w hotelach na całym świecie możemy znaleźć na www.hotelcareer.com.

Inny pośrednik to np. AIESEC –  organizacja studencka, która pomaga w znalezieniu praktyk. Jak jeszcze byłam w Turcji, wpłaciłam im paręset złotych zaliczki za dostęp do konta i pomoc. Pomoc była tak licha, że lepszej bym udzieliła za przysłowiowe 50 złotych. Do tej pory tego żałuję, jednak z pewnością znajdą się osoby zadowolone. U mnie problemem było to, że większość odpowiedzialnych za rekrutację osób nie odpisywała, ale w końcu udało mi się wziąć udział w dwóch czy trzech rozmowach kwalifikacyjnych. W tym roku sprawdziłam (właśnie przez rozmowy kwalifikacyjne), ile płacą firmy, do których ówcześnie aplikowałam, jeśli CV złoży się bezpośrednio: mimo, że moje umiejętności nieszczególnie wzrosły, oferowano mi dwu- / trzykrotnie więcej. Nie wydaje mi się, żeby w ciągu niecałych dwóch lat płace poszły aż tak do góry :).

Stron przez które sami możemy wyszukać oferty z pracą czy z praktykami jest coraz więcej i wymienienie połowy z nich chyba graniczy z cudem, ja ograniczę się do kilku:

LinkedIn –  na tym portalu jest coraz więcej ogłoszeń, wystarczy wpisać miejsce, do którego chcemy się udać (można dodać frazę np. sales, jeśli chcemy pracować w sprzedaży, Polish speaking –  jak chcemy pracę z polskim językiem, itd.), zaznaczyć, że mają to być oferty pracy i zacząć szukać. Rekruterzy odpowiadają na aplikacje sprawdziłam :).

Poprzez Facebook – gdzie możemy znaleźć grupy/ strony z pracą np. Jobs in Tenerife, Jobs for foreigners Prague.

Dużo ciekawego możemy znaleźć na popularnych portalach z pracą: tutaj np. InfoPraca.pl dysponuje całą rubryką ofert pracy za granicą.

Nie zapominajmy o większych firmach, które mają osobną rubrykę z pracą, sprawdzenie ich z pewnością nie zaszkodzi, np.  Lego, Intel, HP, a czasami firmy z tzw. wielkiej czwórki audytu poszukują Polaków na zagraniczne staże, często bez doświadczenia (oferują szkolenie).

Oprócz tego możemy wyszukać firmy, które nas interesują i przesłać im swoje CV. Uwaga! Raczej ciężko bez znajomości  np. włoskiego będzie nam na Sardynii, więc mierzmy siły na zamiary. Oczywiście, wszystko może się zdarzyć.

Szeroko dostępne są strony z ofertami praktyk: 

portal Eurasmus – stosunkowo dużo ofert, ale żeby aplikować, trzeba wypełnić różne arkusze z informacjami o sobie i przez to nie mogę się wypowiedzieć, bo póki co nie znalazłam oferty dla siebie;

portal bab.la  tu znajdziemy ponad 500 ofert, raczej aktualnych;

oficjalna strona programu Erasmus+;

praca w szeroko pojętych finansach przez efinancialcareers.com;

Dodatkowo, niektóre kraje mają swoje specjalne programy dotyczące organizowania praktyk, np. Placement Slovakia czy Paragon Interships in Malta.

praktyki nieco dalej, czyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, np. poprzez Internsme.com.

Aby starać się o staże w USA, należy zgłosić się do agencji, która pomoże nam w załatwieniu formalności. Część z nich oferuje praktyki, jednak najczęściej są one ściśle związane z pracą w hotelu. Tutaj z wyszukiwaniem fajnych ofert raczej musimy liczyć na siebie. Co do wyjazdu w formie wakacyjnej pracy: wcześniej pisałam o moich doświadczeniach z agencją CCUSA oraz o micie American Dream.

Oferty praktyk/ pracy znajdziemy również na stronach biur współpracy międzynarodowej/ z zagranicą, biur karier czy inkubatorów przedsiębiorczości różnych uczelni.

Jeśli chcemy pracować w turystyce, po pierwsze sprawdźmy strony internetowe biur podróży: TUI, Neckermann czy Itaka. Tam bez problemu znajdziemy oferty pracy jako animatorzy czy rezydenci.

Możemy też szukać pracy/ praktyki dzięki znajomości języka polskiego. Wiele zagranicznych firm poszukuje Polaków do swoich oddziałów, np. Sellbytell, Grafton, Tata (tu polecam wyszukanie oferty przez wyszukiwarkę) czy Accenture (wybierzmy region w którym szukamy pracy). Mimo wszystko przyda nam się znajomość drugiego języka obcego. Możemy też spróbować przez Europelanguagejobs lub strony z pracą dla Polaków, ale tu raczej znajdziemy oferty dla specjalistów rzemieślników.

I na samym końcu… albo początku 🙂 zostaje nam po prostu wpisanie tego czego szukamy w Google.

Bardzo ważne! Jeśli szukamy jakiejkolwiek pracy sprawdźmy najpierw jakie warunki panują w danym regionie. Może nam wydać się interesujące, jeśli ktoś proponuje nam pracę za naszą średnią krajową, ale po przyjeździe na miejsce dowiemy się, że do tego wszystkiego musimy dołożyć (koszt mieszkania, jedzenia, dojazdu itd. to wszystko możemy sprawdzić tutaj). Jednak bądźmy ostrożni. Do cen żywności polecam dodać 20-30%, a co do mieszkań sprawdźmy, jak jest z ich dostępnością na dany moment. A jak sprawdzić średnie wynagrodzenie? Wpiszmy w wyszukiwarkę frazę typu „wynagrodzenie w Madrycie” i przeanalizujmy dane. Współcześnie tłumaczenia stron internetowych na bieżąco możemy zrobić chyba każdym języku. Przykładowo w Pradze miałam dwie rozmowy, gdzie płaca zaczynała się od 25-30 000 koron czeskich.

Jeszcze bardziej ważne! Nie polecam ofert, gdzie trzeba zapłacić, aby przejść proces rekrutacji. Do czego to doszło, żeby płacić za to, że chce się pracować? (To może być naciąganie – przyp. InfoPraca.pl).

Powodzenia w szukaniu pracy i przygotowywaniu CV.