Pracujesz w MŚP? Niestety 2017 rok może być trudniejszy

zycie bez pieniedzy2 Pracujesz w MŚP? Niestety 2017 rok może być trudniejszyChoć wydawałoby się, że w Polsce wszyscy pracują w wielkich korporacjach, to wcale tak nie jest. Większość z nas pracuje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Tyle, że słychać o nich znacznie mniej niż o dużych firmach, które maja budżet na reklamę. O ile pracownicy korporacji mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość o tyle dla pracowników MŚP mogą wkrótce nadejść gorsze czasy.

Wynika to przede wszystkim ze zmian, jakie w niedługim czasie uderzą w ten sektor. Chodzi tu przede wszystkim o zmiany w prawie pracy i wynagrodzeniach minimalnych oraz zmiany podatkowe. Firmy obawiają się pogorszenia swojej sytuacji, a ponieważ 2016 rok – jak wynika z badania Diners Club  – nie spełnił oczekiwań firm w zakresie rozwoju i pozyskania nowych klientów.

Na najbliższy rok, aż 40% firm MŚP za priorytet uznaje cięcie kosztów. Tylko 24% spodziewa się poprawy sytuacji finansowej w przyszłym roku, a 23% spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji. Co to oznacza dla pracownika? Otóż cięcie kosztów o raz pogorszenie sytuacji oznaczają, że na podwyżki będzie trzeba poczekać a sporym zagrożeniem stanie się możliwość utraty pracy. W teorii mamy rynek pracownika, ale jeśli dla Ciebie korporacja nie jest pracą marzeń, to sytuacja może nie wyglądać aż tak różowo.

Z perspektywy pracowników pocieszające jest jedynie to, że 8% firm, za priorytet uznało zwiększenie zatrudnienia. Czy z tym zwiększeniem wiążą się jednak odpowiednie wysokie wynagrodzenia pokaże czas.