Pesymizm, sarkazm, cynizm – dlaczego musisz ich unikać?

interview1311111 460x3061111 1 Pesymizm, sarkazm, cynizm   dlaczego musisz ich unikać?Co wspólnego mają ze sobą pesymista, cynik i osoba o sarkastycznym poczuciu humoru? Poprzez to, co mówią i jak mówią, niechętnie będą widziane w firmie. 

Rekruter (czy też osoba z HR) analizuje nie tylko to, co mówisz, ale również jak mówisz. Słowa, których używasz, forma, w jakiej się wypowiadasz niosą ze sobą więcej informacji o Tobie. Na tej podstawie specjaliści od rekrutacji wysuwają hipotezy, jaki będziesz w pracy.

Pesymista – będzie widział wszystko w czarnych barwach. Nic nie będzie mu się podobać, może bojkotować każdy pomysł. Bo przecież i tak nie wyjdzie. Może mieć małą motywację do pracy i dodatkowo odbierać ją innym. Pesymistę na rekrutacji poznaje się po tym, że opowiada o swojej byłej pracy jako miejscu, które się nie rozwijało i nie miało potencjału, o swoich projektach opowiada niechętnie i łatwiej mu podkreślać wady niż zalety.

Cynik – osoba, która podważa wartości i normy obowiązujące w danym miejscu. Krytykuje, brak mu nadziei i wiary. W teorii podchodzi do życia realistycznie, ale  w praktyce po prostu podcina skrzydła. W pracy osoby cyniczne rujnują motywację innych i same zazwyczaj jej nie mają. Zatem cyniczne komentarze na rozmowie kwalifikacyjnej mogą wywołać obawy przed takim zachowaniem.

Osoba z sarkastycznym poczuciem humoru – niby ironizuje, ale często w tym ironizowaniu przesadza, nie zwracając uwagi, jak jej zachowanie wpływa na innych. Sprawia, że praca w zespole staje się trudna, a pracownicy boją się odezwać i wyrazić własną opinię.

Wszystkich trzech typów postaw musisz unikać i nawet jeśli jesteś pesymistycznie nastawionym do życia cynikiem z sarkastycznym poczuciem humoru, to przez te 30 minut rozmowy spraw wrażenie pełnego wiary optymisty, który lubi się śmiać, ale niekoniecznie z innych.