Parametry typografii w CV

rp_CV-format311.jpgCzy kiedy tworzyłeś swoje CV, to po jego napisaniu pobawiłeś się nieco typografią? Sprawdziłeś, jak będzie wyglądać Twoje CV, jeśli użyjesz innej czcionki? Zwiększysz odstępy między linijkami? Dodasz nieco światła między poszczególnymi blokami? Jeśli nie, to zdecydowanie musisz to zrobić!

Większość z nas przy tworzeniu CV, niezależnie od tego czy korzysta z darmowego szablonu, czy tworzy CV od podstaw, zapomina o tym, że ważne jest również to, jak się je czyta. Szata graficzna, styl, typografia – to wszystko ma wpływ na to, jak zostaniemy odebrani przez osobę, która czyta nasze CV. Niektóre czcionki budzą w nas pozytywne skojarzenia, inne negatywne. Ściśnięte CV bez światła między poszczególnymi sekcjami sprawia wrażenie przeładowanego, a nadmiernie rozstrzelone daje wrażenie, że chcemy „dodać” sobie doświadczenia. Na jakie parametry typografii, poza samą czcionką, warto zwrócić uwagę w CV?

Ilość światła między akapitami

Białe przestrzenie pozwalają uporządkować przestrzeń CV i  oddzielić od siebie poszczególne sekcje. Dodają przejrzystości. Ułatwiają osobom czytającym przenoszenie wzroku między sekcjami.

Światło między liniami

Powinno wynosić 30-60% wielkości czcionki. Mniejsze sprawia, że tekst źle się czyta. Większe powoduje, że tekst wydaje się „nadmuchany”.

Pionowy i poziomy rytm

Pamiętaj o tym, by poszczególne sekcje bądź akapity miały podobną szerokość i wysokość – dzięki temu tekst dobrze się czyta, łatwo przenosi się wzrok, a całe CV sprawia wrażenie zorganizowanego i poukładanego. Czytający ma wtedy wrażenie, że Ty też taki jesteś.

Tagi: