Efekt Krugera –Duninga w rekrutacji

ocena pracownika3 Efekt Krugera –Duninga w rekrutacjiCzy właściwie oceniasz swoje kompetencje czy może się nie doceniasz? Jeśli jesteś początkujący, to są spore szanse że przeceniasz to, co umiesz. Jeśli już wiesz wiele, to najprawdopodobniej się nie doceniasz. Za ten błąd ocen odpowiada efekt Krugera – Duninga.

W skrócie, efekt ten odpowiada niedoszacowywanie kompetencji przez osoby wykwalifikowane i przecenianie ich przez tych, którzy nie są jeszcze specjalistami. Dwójka badaczy, po serii eksperymentów uznała, że osoby niekompetentne nie potrafią ocenić poziomu kompetencji ani swojego ani innych osób i w związku z tym przeceniają własne kompetencje. Jeśli jednak się je wyuczy, przyjmują do wiadomości to, że wcześniej nie wiedziały zbyt wiele. Zatem jeśli masz poczucie, ż kiedyś byłeś ignorantem mimo iż wydawało ci się, że jesteś w czymś dobry, to jesteś już na etapie specjalisty. Jeśli jednak nadal wydaje ci się, że jesteś w czymś świetny to znaczy, że najprawdopodobniej jeszcze wiele musisz się nauczyć.

W rekrutacji z tym efektem HRowcy spotykają się stale – większość młodych ludzi przecenia swoje kompetencje. Dlatego z założenia już nie ufa się autoocenie pracownika z doświadczeniem poniżej 2 lat. Jednocześnie okazuje się, że kluczem do prawdziwego rozwoju jest świadomość tego, że się czegoś nie wie – tylko wtedy można przejść na wyższy poziom. Lepiej zatem wiedzieć czego się nie wie, niż być pewnym tego, co się wie.