Czy jesz zdrowe śniadanie?

thefifthwatches 1663295 640 Czy jesz zdrowe śniadanie?Jeśli tak, to należysz to ogromnej grupy Polaków (81%), która uważa, że ich codzienne śniadania są zdrowe. To dość ciekawe przekonanie, zważywszy na to, że większość z nas je na śniadanie pieczywo, a warzyw używa zaledwie 18%.

Jak wygląda typowe polskie śniadanie? Na to pytanie odpowiada raport ARC Rynek i Opinia

Najczęściej jemy kanapki. Bez chleba czy bułki śniadania nie wyobraża sobie  73% Polaków. Na ten chleb kładziemy wędlinę (57%), ser (35%) i część z nas również warzywa (18%). Co czwarty Polak je musli bądź płatki śniadaniowe (które wcale aż tak zdrowe, jak zapewniają nas reklamy, nie są).

Polacy przy śniadaniu wcale nie okazują się być kawoszami. 44% wybiera herbatę. Kawę rano pije tylko 34% Polaków a wodę 5% (tyle samo co mleko).

A w jakich godzinach jemy śniadania? Okazuje się, że większość z nas robi je (i zjada) w domu, jeszcze przed pracą (19% je śniadania między 6:00 a 8:00 a 60% między 8:00 a 10:00 – w tym przypadku trudno ocenić czy jest to jeszcze w domu czy już w biurze). 16% je śniadania między 10:00 a 12:00 a 4% po 12:00 czyli w zasadzie w porze lunchu. Mimo tego, większość z nas (81%) uważa, że jemu zdrowe śniadania a tylko 1% przyznaje się do tego, że odżywia się przy śniadaniu źle.

Wyniki badania są ciekawe, bo z jednej strony pokazują, że mamy całkiem sporo mało korzystnych nawyków żywieniowych (stawianie na pieczywo, duże spożycie zazwyczaj bogatych w cukry płatków, mała ilość warzyw i owoców, jedzenie dość późno), a z drugiej jesteśmy pewni, że jemy zdrowo. Najwyraźniej zatem nie do końca Polacy mają jasność co do tego, czym jest zdrowe śniadanie.

Źródło:e-gospodarka.pl