Nie chcemy zakazu handlu w niedzielę

open-1309682_640Plany wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę wcale się Polakom nie podobają. Choć idea ma wielu zwolenników, to jednak więcej osób jest za tym, by pozostawić obecny stan rzeczy i umożliwić handel w niedzielę.

Z badania ankietowego przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Konfederacji Lewiatan wynika, że Polacy wcale nie są zachwyceni zakazem handlu w niedzielę. Wprawdzie 39 Polaków chciałoby, by niedziela była wolna od handlu, ale większa część – 46% jest zakazowi przeciwna. Czyżby zatem walka toczyła się o coś, czego Polacy wcale nie pragną?

Najbardziej pomysłowi wprowadzenia zakazu handlu są przeciwni mężczyźni (54%) oraz osoby w najmłodszej grupie wiekowej (18-26 lat). Zaledwie 30% mieszkańców dużych miast popiera zakaz handlu.

Studenci dzienni bez pracy ?

Analizując wyniki ankiety widać wyraźnie, że młodzi ludzi, zwłaszcza mieszkańcy większych miast, nie chcą wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. W dużej mierze może to wynikać z faktu iż wiele młodych osób studiując dziennie czy wieczorowo – pracuje. Mając zajęcia w ciągu dnia, sobota i niedziela pozostaje nierzadko jedynymi możliwościami na to, by podjąć zatrudnienie. Zakaz handlu w niedziele może zatem mocno ograniczyć tej grupie możliwość zarobkowania.

Wyniki przeprowadzonych przez Lewiatan badań pokrywają się z tymi, które w 2004 roku przeprowadził IPSOS. Wtedy również prawie 60% Polaków była przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Mimo tego, temat ten powraca jak bumerang.

Tagi: