5 pytań, które pozwolą Ci znaleźć obszary do rozwoju

rp_rozwoj.jpgMasz stałą pracę, której nie chcesz zmieniać. Czy to jednak oznacza, że możesz pozwolić sobie na stanie w miejscu i niepracowanie nad własnymi kompetencjami? Nie do końca. Świat się zmienia, niektóre zawody powoli są przejmowane przez automatyzację, inne realizowane przez korporacje, pojawiają się też nowe możliwości. Czy jesteś na bieżąco? Czy na pewno odpowiednio dbasz o swoją karierę? Poniższych pięć pytań pozwoli Ci znaleźć na to odpowiedź.

1. Czy Twój zawód jest w defensywie czy ataku?

Czy liczba osób z Twoją specjalizacją jest coraz mocniej poszukiwana na rynku pracy czy też nie? Przykładowo, programistów potrzebnych jest coraz więcej. Podobnie jak osób zajmujących się marketingiem w internecie. A jednocześnie spada liczba osób potrzebnych w placówkach bankowych (bo bankowość przenosi się do internetu).

2. Czy Twoje kompetencje są na czasie z wymaganiami Twojego zawodu?

W wielu obszarach zawodowych wymagania się zmieniają. Potrzebna jest znajomość kolejnego języka, określonych programów, miękkie umiejętności… Jeśli nie wiesz, co jest na topie, wystarczy że przejrzysz kilka ogłoszeń z Twojej branży z ostatnich tygodni i sprawdzisz, na ile spełniasz wymagania.

3. Co jest potrzebne do awansu?

Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, byś mógł starać się o awans? Co ma Twój kierownik, czego Ty nie masz? Jakie są oczekiwania względem wyższych stanowisk w konkurencyjnych firmach?

4. Czy masz zasoby na to, by przetrwać bez pracy przynajmniej kwartał?

Jeśli nie, to powinieneś skupić się na zgromadzeniu oszczędności. W przeciwnym razie, jeśli stracisz pracę, zamiast świadomie wybrać nową ścieżkę, weźmiesz w panice „co będzie”, decydując się na nowe stanowisko czy firmę tylko dlatego, że będą Cię ścigać rachunki.

5. Co zrobisz, jeśli nagle przestaniesz wykonywać aktualny zawód?

Czy masz jakiś plan B? Czy jest coś, co mógłbyś robić, gdybyś nie mógł wykonywać tego, co robisz teraz? Czasem właśnie taki awaryjny plan daje nam impuls do rozwoju.

Tagi: