3 rzeczy, których boi się HR, kiedy masz za wysokie kwalifikacje

rp_interview1311111-460x3061111-1.jpgKiedy starasz się o stanowisko, które jest poniżej Twoich kwalifikacji, osoba, która Cię rekrutuje ma niemałe zmartwienie. Z jednej strony byłoby dobrze mieć osobę, która wie więcej niż wymaga tego stanowisko. Z drugiej, zatrudnienie takiej osoby jest ryzykowne, gdyż może spowodować kilka trudności w ramach codziennej pracy. Czego boi się HR, jeśli rozważa zatrudnienie osoby o zbyt wysokich kwalifikacjach?

1. Taka osoba może szybko odejść

Bo się znudzi, bo dostanie lepszą propozycję pracy, bo czuje się źle w nowej roli… Ryzyko, że taka osoba odejdzie jest znacznie większe niż zatrudnienie osoby na oczekiwanym poziomie bądź też pracownika, dla którego stanowisko to będzie awansem. A rotacja to koszty. Nierzadko większe niż zysk z tego, że nowy pracownik będzie szybszy czy bardziej doświadczony.

2. Szef takiej osoby może czuć się skrępowany

Jak duża jest różnica kompetencyjna między Tobą a Twoim potencjalnym przełożonym? Ty tego nie wiesz, ale HR wie. I musi myśleć o całym zespole i o tym, by nie podważyć pozycji przełożonego, jeśli jego podwładny będzie mieć lepsze doświadczenie. Są szefowie, którzy sobie z tym radzą i są tacy, którzy nie potrafią w takiej sytuacji zachować szacunku podwładnych.

3. Taka osoba może niszczyć ducha zespołu

Czy nie będzie narzekać na swoje stanowisko? Na istniejące w zespole reguły? Na sposób działania firmy? Wiedza i doświadczenie dają prawo do wypowiadania się z pozycji eksperta. Czy ta pozycja przyda się firmie, czy może jej zaszkodzić?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sporo pytań będzie nastawionych właśnie na uzyskanie odpowiedzi (nie wprost) na te pytania. Czy jesteś na nie gotowy?

Tagi: