Zatrudnienie poniżej kwalifikacji – gdzie najczęściej?

rp_prca-nuda3.jpgO pracownikach korporacji często mówi się, że wykonują mało ambitne, powtarzalne czynności. Wielu pracowników uważa, że się w takiej pracy marnuje – czyli, że wykonuje prace poniżej swoich kwalifikacji. Jednakże takich osób – na całym świecie – jest sporo. PayScale przyjrzało się temu problemowi i stworzyło ranking zawodów, w których najczęściej pracownicy pracują poniżej swoich kwalifikacji.  

Najczęstsze dwa powody, dla których pracownicy czują, że pracują na zbyt niskich stanowiskach to niewykorzystywanie ich wiedzy i umiejętności (76%) oraz praca w systemie niepełnego etatu, podczas gdy ich zaangażowanie i kompetencje wystarczałyby na pracę w pełnym wymiarze. Nieco częściej niż mężczyźni (42%) to kobiety czują, że nie wykorzystuje się ich umiejętności (49%).

W jakich zawodach pracownicy czują się najbardziej „niedoszacowani” pod względem zakresu obowiązków?

Na pierwszym miejscu znalazły się osoby ze wsparcia technicznego systemów sieciowych, drugim – kierownicy działów front endu, a na trzecim – osoby odpowiedzialne za strzyżenie psów (groomerzy). We wszystkich tych przypadkach chodzi o to, że zlecane specjalistom zadania są po prostu zbyt proste i nie wykorzystuje się ich kompetencji i umiejętności. Jak widać – nawet kierownik może czuć się niedoceniany.

Tagi: