Rozbieżności w CV – 3 powody, dla których je robimy

pinocchio-595732_640Weryfikacja danych z CV za pomocą serwisów społecznościowych to coraz częściej stosowana przez rekruterów metoda. Po prostu sprawdzają oni, czy podane przez kandydatów dane w CV są prawdziwe i zgodne z tym, co kandydat umieścił gdzieś indziej (np. w LinkedIn). Wszelkie rozbieżności podważają wiarygodność kandydata i sprawiają, że rekruter podejrzewa, że kandydat kłamie.  Jakie są powody, dla których takie rozbieżności nam się przytrafiają?

Błędy wynikające z pośpiechu

Niekiedy przygotowując kilka CV dla różnych firm i działając w stresie i presji popełniamy błędy przez nieuwagę. Niestety, zasłanianie się napięciem czy brakiem czasu nas nie usprawiedliwia. Większość pracodawców chce zatrudniać pracowników dokładnych, odpowiedzialnych – takich, którzy nie popełniają takich błędów.

Brak pamięci do dat

Niektórym z nas, zwłaszcza po kilku latach aktywności zawodowej i kilku pracach, mylą się poszczególne etapy kariery zawodowej i popełniamy szkolne błędy. Tu pomylimy miesiąc, tam rok, a w efekcie wychodzi na to, że naciągamy informacje o naszym okresie zatrudnienia. To rodzi podejrzenia o kłamstwo oraz o brak uważności.

Realne naciąganie prawdy

Chęć pokazania się z jak najlepszej strony i dodania sobie doświadczenia czy umiejętności sprawia, że niekiedy tuż przed wysłaniem CV dopisujemy niektóre informacje i zmieniamy daty, nie pamiętając o tym, że nie zmieniliśmy tego w innych wersjach naszego CV (np. w mediach społecznościowych czy na naszej stronie www).  W efekcie rekruterzy widząc to, zakładają, że kandydat kłamie – a takiego kandydata nikt nie chce.

Tagi: