Rotacja pracowników w Polsce najwyższa w Europie

Ecommerce woman. Young female using computer for online shoppingPolski pracownik jest najbardziej gotowy, by zostawić swojego pracodawcę na rzecz innego. Od początku 2016 r. aż 29 proc. Polaków zmieniło pracę.

Ten wynik oznacza, że w statystycznej firmie zmieniła się 1/3 pracowników. Takiej sytuacji – jak wynika z raportów Randstad [1] – nie było przynajmniej od 2011 roku. W Europie średni wskaźnik rotacji wyniósł 23 proc. Powyżej średniej znalazły się także Portugalia, Włochy, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania, ale żaden nie osiągnął takiego wskaźnika jak Polska.

 Powody

Przeważającym powodem rotacji Polaków jest chęć poprawy warunków pracy (44 proc.) oraz pragnienie zmiany, 26 proc. zmieniło pracę ze względu na zmiany strukturalne firmy (czyli najczęściej zostało zwolnionych). Za to spadła liczba osób zmieniających pracę ze względu na osobiste ambicje w obszarze pełnionych zadań.

Optymistyczne nastawienie Polaków

Choć narzekanie to nasza cecha narodowa, z zaskoczeniem należy odnotować, że potrafimy być również optymistyczni. Znaleźliśmy się na drugim miejscu w Europie pod względem oceny szans na znalezienie pracy. Aż 77 proc. Polaków uważa, że bez większego problemu znajdzie nowe zatrudnienie. Optymizmem w Europie przebijają nas tylko Czesi.

Wysoki indeks mobilności oraz wzrost optymizmu oznacza jedno – jeśli pracownik jest niezadowolony ze swojej pracy, chce więcej zarabiać – będzie się rozglądał za innym zajęciem.

[1] Badanie Randstad Monitor Rynku Pracy, lipiec 2016 r.

Tagi: