Jak proaktywnie szukać pracy?

rp_aktywne-szukanie-pracy3.jpgRynek pracy pracownika nie zwalnia nas z konieczności bycia proaktywnym podmiotem na rynku pracy – czyli takim, który wie jak aktywnie szukać pracy i jak wychodzić naprzeciw możliwościom. Dzięki proaktywności, możesz uzyskać zarówno lepsze oferty pracy jak i znacznie lepsza pozycje negocjacyjną.

Co to jest proaktywność?

To przede wszystkim umiejętność wychodzenia naprzeciw sytuacji. Podejmowania działania i wysiłku nie dlatego, że ktoś nam każe tylko dlatego, że sami chcemy i się na to decydujemy.  W życiu codziennym proaktywność odróżnia osoby które mają pasje i zainteresowania od tych, którzy spędzają życie przed telewizorem. W życiu zawodowym, proaktywność pomaga znaleźć lepszą pracę, lepiej się w niej prezentować i szybciej robić karierę. Proaktywne osoby zarabiają więcej i mają większe możliwości.

Proaktywność jest cechą, czyli z natury niektórzy mają jej więcej a inni mniej, ale – tak jak każdą cechę – tak i proaktywność można rozwijać.

Jak rozwijać proaktywność?

Przede wszystkim poprzez poszerzanie perspektyw, które pozwalają oderwać się od codzienności, rutyny i poczucia beznadziei. To perspektywa pozwala nam dostrzec nowe możliwości i dzięki nim podąć działanie. Rozwijanie proaktywności o zatem poszerzanie własnej perspektywy spojrzenia na daną sprawę i dzięki temu znajdowanie nowych możliwości wyjścia z sytuacji.

Perspektywa czasu

Przypomnij sobie jakieś wydarzenie z przeszłości, które kiedyś wydawało ci się niezwykle trudne, ale z którego wybrnąłeś. Czy z perspektywy czasu nie wydaje się już ono aż takie trudne? Tak samo będzie z obecna sytuacją, dlatego warto sobie uświadomić to już teraz. Jeśli np. straciłeś pracę, to zamiast się załamywać spróbuj popatrzeć na to doświadczenie „z przyszłości”. Wyobraź sobie jak może ono okazać się korzystne (np. dzięki utracie pracy znajdziesz nową, lepszą).

Perspektywa wyzwania

Zamiast widzieć sytuację w kategoriach negatywnych, zobacz ją w pozytywnych. Najłatwiej to osiągnąć traktując problem jako wyzwanie do pokonania. Szef cię zwolnił, bo uznał, że nie umiesz wykonywać obowiązków, które ci zadał? Twoim wyzwaniem powinno być znalezienie pracy, w której udowodnisz że możesz robić je znacznie lepiej.

Perspektywa innej osoby

Niekiedy warto tez popatrzeć na daną rzecz z perspektywy kogoś innego. Co zrobiłby w tej sytuacji twój przyjaciel? Twoja koleżanka z pracy? Twój partner? Potencjalny szef w firmie X?  Możesz poprosić o pomoc niektore osoby, by pomogły ci swoim spojrzeniem na sytuację zmienić perspektywę.

Perspektywa większego obrazka

Kiedy mamy jakiś problem (np. szukamy pracy), często zapominamy  o tym, obecny stan to jedna strona medalu. Tak, nie masz pracy ani dochodu, ale może masz dzięki temu czas na to by się czegoś nauczyć albo pójść na wolontariat na który zawsze chciałeś, albo spędzić czas z rodziną?

Perspektywa wartości

Zastanów się, co dla ciebie jest ważne w życiu. Jaką chcesz mieć pracę. Czy potrzebujesz jej tylko dla pieniędzy czy może chcesz by realizowała również jakieś inne cele? Popatrzenie na swoją sytuację z perspektywy tego, co jest dla ciebie ważne, pozwala dostrzec nowe aspekty i nowe możliwości.

Planowane działań

Kiedy już przyjrzysz się swojej sytuacji z różnych perspektyw, będzie ci znacznie łatwiej znaleźć nowe pomysły na to, jakie działania podjąć w kierunku szukania nowej pracy. Przyda ci się do tego matryca RSWE autorstwa W.Chan Kim’a  i Renee Mauborgne. Podziel kartkę na 4 części i wypisz:

Kiedy już to wszystko masz, warto ustalić konkretny plan działania, czyli punkt po punkcie, wraz z terminami rozpisać metodykę szukania pracy. A potem po prostu ją realizować. Weź po d uwagę różne narzędzia i możliwości – również te, których do tej pory nie wykorzystywałeś- to właśnie jest proaktywność i wykorzystywanie różnych perspektyw.

Tagi: