Męskie zawody w kobiecych wersjach … w emotkach

google_zawodyChęć zawodowego równouprawnienia widać nie tylko w walce o równe pensje mężczyzn i kobiet czy dostęp do jednakowych ofert pracy ale również w … emotikonach.

Okazuje się, że o ile mężczyźni kiedy piszą wiadomości tekstowe mogą umieścić w niej ikonkę policjanta, pracownika budowlanego czy sportowca, o tyle kobiety maja do wyboru jedynie księżniczki czy tańczerki w czerwonych kieckach. A przecież kobiety też pracują jako profesorki czy zajmują się gospodarstwem.

Ze względu na to, że emotikony weszły już na stałe do naszego codziennego języka, twórcy komunikatorów dbają o to, by użytkownicy znaleźli w nich reprezentację tych symboli, które są dla nich ważne i które – przede wszystkim – nie dyskryminują. Stąd wprowadzone już np. jakiś czas temu symbole emotikonów prezentujące związki w różnych konfiguracjach (nie tylko heteroseksualnych). Teraz czas na równouprawnienie w obszarze emotikonów zawodowych. Z analiz uzycia emotikonów wynika również, że najczęściej używają ich kobiety przed 30stką.

google_zawody2

Kilku pracowników Google (m.in. Rachel Been, Nicole Bleuel, Agustin Fonts, Mark Davis) zgłosiło do firmy propozycje 13 nowych emotek obrazujących różne zawody, w wersjach męskich i żeńskich. Na liscie znalazły się między innymi : profesor (ka), naukowiec, programista (tka) a nawet spawacz. Nowe emotki powinny pojawić się do końca 2016 roku.

Więcej na temat propozycji możecie przeczytać na unicode.org

Tagi: