Masz za niskie stanowisko w stosunku do kwalifikacji? Nie martw się – będziesz bardziej kreatywny

rp_nuda-w-pracy3.jpgCzy wiesz, że jeśli zostaniesz zatrudniony poniżej swoich kwalifikacji, to statystycznie powinieneś być jednocześnie bardziej kreatywny w swojej pracy? Oczywiście dotyczy to jedynie sytuacji, kiedy rozbieżność pomiędzy poziomem pracy a kompetencjami nie jest bardzo duża. Przy dużej – po prostu zanudzisz się na śmierć.

Jeśli masz wrażenie, że twoje umiejętności są obecnie wyższe niż wymagania twojego stanowiska, to nie przejmuj się – to znak naszych czasów. Szacuje się, że około 17-60% pracowników (w zależności od kraju),  pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Są jednak pewne drobne plusy tej sytuacji. Z badań Rice University opublikowanych w Academy of Management Journal wynika, że osoby takie są bardziej oddane pracy i ich zaangażowanie wychodzi poza standardowy opis obowiązków. Są też w pracy nieco bardziej kreatywne.

Jeśli się nad tym zastanowić, to nie jest to znów takie dziwne – skoro pracownik jest zatrudniony poniżej swoich kwalifikacji, to musi w jakiś sposób sobie to wynagrodzić. Większe zaangażowanie jest tak jakby próbą wyjaśnienia sobie samemu, dlaczego tu jeszcze siedzimy.

Z kreatywnością jest nieco inaczej – kiedy mamy zadania,, które są dla nas proste i zajmują nam mniej czasu, to mamy go z jednej strony więcej  a z drugiej wymyślamy nowe rzeczy, by się po prostu nie zanudzić – i częściej wpadamy na coś z sensem. Niestety kreatywność  nie pojawia się wtedy, kiedy jesteśmy zatrudnieni znacznie poniżej swoich kwalifikacji  (czyli np. w typowych pracach na emigracji). Przy takim stanie rzeczy łatwiej też o wypalenie zawodowe, zniechęcenie i depresję.

Tagi: