Elastyczni żyją dłużej

rp_praca-dom.jpgJeśli jeszcze nie jesteś do końca przekonany o tym, że możliwość pracy elastycznej niesie ze sobą sporo plusów, to ten fakt powinien cię przekonać. Okazuje się, że osoby, które mogą zachować większą kontrole nad swoją pracą – w tym własnym czasem – żyją dłużej.

To, że posiadanie większej kontroli nad własną pracą pozwala lepiej zarządzać i radzić sobie ze stresem w pracy było przedmiotem badań już wielokrotnie. Teraz jednak okazuje się, że jest to również kwestia życia i śmierci.

Badania przeprowadzone na Indiana University Kelley School of Business podkreślają, że Ci, którzy pracują w mocno stresujących pracach i mają niski poziom kontroli nad tym jak ta praca przebiega, maja niższy poziom zdrowia, częściej chorują i szybciej umierają niż ci, którzy mają jakąś część elastyczności i mogą sami decydować o swoich celach czy sposobie wykonywania pracy.

Analiza stylu życia i pracy mieszkańców Wisconsin ujawniła, że osoby w wieku między 50 a 60 rokiem życia, które mają niski poziom kontroli nad swoją pracą i jest ona stresująca, umierają 15,4% częściej niż osoby które mają mało stresujące prace.   Co zaś ciekawe,  osób mających wysoki poziom kontroli nad swoją pracą i duży poziom stresu umierają 34% rzadziej w tym wieku niż osoby które mają duży poziom kontroli i mało stresu. Okazuje się zatem, że duży stres w pracy wcale nie oznacza zawsze tego, że będziemy mieć gorsze zdrowie. Stanie się tak wtedy, kiedy wysoki stres w pracy łączy się z brakiem kontroli. Kiedy jednak sami możemy zarządzać swoimi celami i zadaniami – stres ma na nas pozytywne działanie.

Źródło: eurekalert.org

Tagi: