Dyrektorzy wyższego szczebla zmęczeni korporacją

zmiana pracy manager3 Dyrektorzy wyższego szczebla zmęczeni korporacjąNiedługo powinna pojawić się szansa dla wielu młodych wilków którzy czekają na to, aż ich przełożeni odejdą w końcu z pracy. Okazuje się, że nawet tych którzy całe lata spędzili w korporacjach, w których dotarli do najwyższych szczebli kariery, korporacja po prostu męczy. Prawie co trzeci pracownik na stanowisku senior executive i wyższym, pragnie zmienić w ciągu kilku najbliższych lat pracę i zająć się całkiem czymś innym.

Z badań opublikowanych w serwisie onrec.com wynika, że osoby na wysokich stanowiskach (senior executive) maja dość korporacyjnego blichtru i po wielu latach pracy w dużych firmach pragną zająć się innymi rzeczami. 29% z nich, chce w ciągu najbliższych pięciu lat zmienić całkowicie swoja pracę a 43% rozwijać druga karierę.

Co przeszkadza seniorom w korporacji? Czego nie mogą znieść?

  • 50% ma dość ciągłych zmian polityki firmy i strategii,
  • 49 czuje, że praca nie spełnia ich osobistych ambicji,
  • 40% ma niedosyt czasu spędzanego z rodziną i najbliższymi,
  • 34% ma poczucie braku stabilności związanego z ciągłymi reorganizacjami
  • 30% ma dość ciągłych wyjazdów służbowych.

A co zamierzają robić seniorzy? 53% po prostu chce zmienić pracę na taką, która da im większą opcję na spędzanie czasu z rodziną i lepsze wykorzystanie ich eksperckiej wiedzy.  17% weszłoby chętnie w jakąś franczyzę.